Dzielnice z sercem! W ramach WBO chcą umieścić w Wałbrzychu ponad trzydzieści defibrylatorów

27 września 2022 10:22.

Do piątku trwa głosowanie w ramach przyszłorocznego Wałbrzyskiego Budżetu Obywatelskiego. Autorzy projektu numer 8 – Dzielnice z sercem – chcą by na terenie Wałbrzycha pojawiło się co najmniej trzydzieści ogólnodostępnych defibrylatorów. To sprzęt, który ratuje życie!

To jeden z dwunastu projektów, na które mieszkańcy Wałbrzycha mogą głosować do końca września.

Chcieliśmy w końcu zrobić projekt, który będzie ogólnomiejski, żeby każdy mieszkaniec mógł się poczuć, że coś w końcu będzie zrealizowane także u niego. Po drugie stawiamy na bezpieczeństwo, więc chcemy, aby w ponad trzydziestu lokalizacjach pojawiły się defibrylatory. To są urządzenia AED, które służą do pierwszej pomocy. Jeżeli dojdzie do jakiegoś wypadku w danym miejscu, to takie urządzenie może być wykorzystane do udzielenia pierwszej pomocy – mówi Mateusz Rosiak, współautor projektu.

REKLAMA

Urządzenia AED służą przede wszystkim do masażu serca. Urządzenia są na tyle zautomatyzowane, że prowadzą użytkownika „za rękę”. Nie ma zatem obaw, że pomagając zrobimy krzywdę poszkodowanemu.

Zakup i montaż defibrylatorów to jedna część projektu. Druga zakłada promocję sposoby jego używania. Autorzy projektu planują serię spotkań z młodzieżą czy seniorami dotyczącą obsługi sprzętu AED.

Dziś, jak przyznają autorzy projektu, takiego sprzętu w Wałbrzychu brakuje. Realizacja projektu sprawi, że w każdej części miasta będzie dostęp do defibrylatora.

Projekt polega na wyposażeniu naszego miasta w urządzenia AED, które błyskawicznie pomagają uratować życie. Miejsca są wskazane różne. Skupialiśmy się na miejscach, gdzie są duże skupiska ludzi, centrum miasta, Piaskowa Góra, Podzamcze, hale sportowe, miejsca, gdzie jest dużo emocji. W takich miejscach ten sprzęt powinien być – dodaje Arkadiusz Chlebda, współautor projektu.

Dzielnice z sercem to projekt numer osiem. Jego koszt oszacowano na blisko 950 tysięcy złotych.

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Dodano: 27 września 2022 10:22
`