Dodano: 21 lutego 2018 16:10
Dziećmorowice: 360 tysięcy na ratowanie zabytków sakralnych
Tematy: walim
360 tysięcy złotych ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego otrzymała parafia w Dziećmorowicach na ratowanie bezcennych zabytków sztuki sakralnej. Najwięcej, bo aż 200 tysięcy złotych przeznaczono na odsłonięcie i renowację fresków naściennych w kościele pw św. Bartłomieja w Modliszowie. To kontynuacja rozpoczętych w 2015 roku prac renowacyjnych. W ich ramach przeprowadzono już remont dachu oraz elewacji. Pozyskana dotacja pozwoli ratowanie bezcennych, średniowiecznych fresków naściennych. To tzw średniowieczna biblia pauperum – rysunkowe streszczenie pisma świętego przeznaczone dla niepiśmiennych wiernych. Freski pochodzą z XIV wieku. Pokrywają sklepienie nad prezbiterium i część ścian świątyni. Od połowy XX wieku zakryte były prowizorycznymi ściankami, których rusztowanie częściowo zniszczyło pokryty rysunkami tynk.
100 tysięcy złotych przeznaczone zostanie dla kościoła pw. Jana Apostoła w Dziećmorowicach na renowację znajdujących się tam tablic epitafijnych rodu Czettritz’ów. Na zewnątrz kościoła znajduje się 9 ocalałych od czasów wojny pełnopostaciowych płaskorzeźb, z których najstarsza pochodzi z XIII wieku. Upamiętniają one śmierć wybitnych osobistości tego drugiego, obok Hochbergów, dolnośląskiego rodu szlacheckiego. Od 2015 roku kościół w Dziećmorowicach przeszedł już remont wieży i dachu, dzięki któremu udało się zatrzymać destrukcyjny proces zalewania jednej ze ścian świątyni. Pomimo stosunkowo młodego wieku (wybudowany w XIX wieku) skrywa w swoim wnętrzu kilka perełek – średniowieczną chrzcielnicę, ambonę z XVI wieku oraz wspomniane już epitafia.
65 tysięcy złotych przeznaczone zostanie na dalsze odsłanianie i renowację średniowiecznych fresków w maleńkim kościółku w Niedzwiedzicy koło Zagórza Śląskiego. We wrześniu 2015 roku, podczas remontu odkryto tam XV-wieczne freski, przedstawiające sceny z życia świętych. Ukryte pod grubą warstwą kilkukrotnie nakładanego tynku przetrwały w zadziwiająco dobrym stanie. Jak powiedział w rozmowie z Dziennikiem ksiądz Jarosław Zabłocki, proboszcz parafii w Dziećmorowicach, ogromne podziękowania należą się wójtowi gminy Walim oraz burmistrz gminy Świdnica – Teresie Mazurek. To między innymi dzięki ich zaangażowaniu możliwe było pozyskanie środków na ratowanie przynależnych do parafii świątyń i zabytków. Mówi ksiądz Jarosław Zabłocki, proboszcz parafii św. Jana Apostoła w Dziećmorowicach:
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Zobacz także
- Jedlina-Zdrój. Wiesław Zalas nie jest już dyrektorem Centrum Kultury. Decyzję w oświadczeniu wyjaśnia burmistrzyni
- Mikołajkowy Bieg w Wałbrzychu. Hospicjum zaprasza wszystkich, nie tylko biegaczy
- Kupujesz węgiel w interencie. Uważaj na oszustów – radzi policja
- Dziesiątki opon wyrzuconych do potoku. O jesiennym problemie mówią aktywiści stowarzyszenia Czysty Wałbrzych
- Święto muzyki i odsłonięcie muralu 22 listopada w Filharmonii Sudeckiej
- Jarmark Bożonarodzeniowy w Głuszycy. Miasto ogłasza nabór na wystawców
Najczęściej czytane
- Wałbrzych. Koniec ZDKiUM. Miasto chce zlikwidować tę jednostkę
- Wałbrzyszanie zrobieni „na festiwal rowerowy”. Gdzie się podziało sto pięćdziesiąt tysięcy złotych?
- W Głuszycy rozpoczęto realizację kolejnego projektu polsko-czeskiego
- Ponad 80 mln złotych deficytu. Wydatki na poziomie blisko 1,5 miliarda. Jest projekt budżetu Wałbrzycha na przyszły rok
- Karambol na A4. Jedna osoba zginęła. Jezdnia w kierunku Wrocławia zablokowana