Dodano: 3 lipca 2019 18:53
Dzieciaki rządzą w Świdnicy. Wystartowała szósta edycja Miasta Dzieci
Tematy: dzieci miasto dzieci świdnica
Ponad tysiąc dzieci weźmie udział w dwóch turnusach tegorocznej edycji wyjątkowej akcji w Świdnicy. Najmłodsi w wieku od 6 do 12 lat w czasie specjalnych zajęć poznają różne zawody, w których mogą pracować i zarabiać wirtualne pieniądze. Uczą się w ten sposób nie tylko szacunku do pracy, ale także liczenia czy wydawania zarobionych pieniędzy.
Dla najmłodszych przygotowano ponad dwadzieścia zawodów, w które mogą się wcielić. Na jednym turnusie przebywa 39 grup, czyli blisko 600 dzieci. Drugi turnus rozpocznie się w poniedziałek. Weźmie w nim udział także około 600 dzieci. Każdego dnia, każde dziecko idzie do pracy. W ciągu dnia może wybrać trzy zawody i w każdym pracować trzy godziny.
Uczestnicy zarabiają jednocześnie wirtualne pieniądze, które później mogą wydawać w Sklepie Marzeń.
– Ważnym aspektem Miasta Dzieci jest edukacja. Tutaj jest edukacja, która mówi o tym, że pracując zarabiamy pieniądze, potem wpłacając do banku możemy je pomnażać, bo one procentują. Dzieci dowiadują się, że pieniądze nie biorą się ze ściany, z bankomatu, że trzeba na nie zapracować – mówi Violetta Mazurek, koordynator Miasta Dzieci.
Dziś wybrano między innymi władze Miasta Dzieci. Prezydentem został 12-letni Daniel Wielemborek.
– Zostałem prezydentem i się bardzo z tego cieszę. Jestem bardzo szczęśliwy i bardzo podekscytowany. By zostać prezydentem trzeba mieć dobrą kampanię wyborczą. Rozdawanie ulotek. Też moi koledzy mi pomogli – mówi wybrany prezydent Miasta Dzieci.
Prezydent Świdnicy przyznaje, że to nie tylko projekt wakacyjny, ale także baza pomysłów, które są później realizowane. Dodatkowo impreza buduje więzi na przyszłość.
– Ja dzisiaj pytałam, kto był kiedyś uczestnikiem, a dziś jest wolontariuszem. Zgłosiło się kilkanaście osób. To świetne, że oni czują się później współodpowiedzialni, związani z Miastem Dzieci i przychodzą tutaj pracować na poważnie, czyli pomagać nam opiekować się młodszymi kolegami. Myślę, że to jest jedna z najważniejszych wartości jaką z Miasta Dzieci się wynosi szacunek dla pracy, współodpowiedzialność, praca w grupie i przywiązanie do tego miejsca, do tej imprezy – mówi Beata Moskal-Słaniewska, prezydent Świdnicy.
Dzieciaki chętnie pracują na poszczególnych stanowiskach. Te przygotowały między innymi straż pożarna, policja, zakłady działające na terenie strefie ekonomicznej czy spółki miejskie.
– W sumie Miasto Dzieci jest fajne. Można coś pokupować. Nauczyć się liczyć pieniędzy. Mamy bank. Jest super atmosfera i można zawrzeć nowe znajomości – dodają inni uczestnicy projektu.
Zobacz także
- Święto muzyki i odsłonięcie muralu 22 listopada w Filharmonii Sudeckiej
- Jarmark Bożonarodzeniowy w Głuszycy. Miasto ogłasza nabór na wystawców
- Karambol na A4. Jedna osoba zginęła. Jezdnia w kierunku Wrocławia zablokowana
- Wałbrzych. Trzy rozbite auta na Sikorskiego. Jedna osoba trafiła do szpitala
- Odkryj tajemniczy Dolny Śląsk” nagrodzony na międzynarodowym festiwalu
- Komfort, wygoda i świetna lokalizacja. Zamieszkaj w Jedlinie-Zdroju
Najczęściej czytane
- Jest decyzja w sprawie S5 koło Wałbrzycha. Ruszają pierwsze prace
- Wałbrzych. Koniec ZDKiUM. Miasto chce zlikwidować tę jednostkę
- Wałbrzyszanie zrobieni „na festiwal rowerowy”. Gdzie się podziało sto pięćdziesiąt tysięcy złotych?
- Duże utrudnienia na Sobięcinie. Na skrzyżowaniu stoi porzucony duży sprzęt drogowy
- Ponad 80 mln złotych deficytu. Wydatki na poziomie blisko 1,5 miliarda. Jest projekt budżetu Wałbrzycha na przyszły rok