Dodano: 9 lutego 2023 11:53

Dzieci z Dolnego Śląska zaczynają ferie. GOPR i policja na stokach

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Uczniowie z województwa dolnośląskiego rozpoczynają ferie. Warunki na stokach doskonałe, śniegu pod dostatkiem. Zapowiadają się idealne warunki na białe szaleństwo. Jak co rok nad bezpieczeństwem tysięcy osób jakie przyjadą na Dolny Śląsk będą czuwali policjanci i ratownicy GOPR. Mundurowych będzie można spotkać we wszystkich dużych ośrodkach narciarskich: Czarna Góra, Zieleniec, Rzeczka. Wszędzie tam będą pilnowali porządku na stokach i w najbliższych okolicach stacji narciarskich:

Policjanci, którzy pojawią się na stokach narciarskich zwracają szczególną uwagę na bezpieczeństwo. Na to, aby osoby zjeżdżające były nie były pod wpływem alkoholu. Jeśli policjant widzi, że osoba jeździ zbyt agresywnie, czym stwarza niebezpieczeństwo dla innych użytkowników stoku, narciarzy, może takiej osobie zwrócić uwagę. – mówi aspirant Paweł Łabuda z wydziały prewencji wałbrzyskiej policji.

O szczególną rozwagę jak co rok apelują ratownicy GOPR. Kaski, dobór stoku do umiejętności, jak najmniej brawury – to mantra powtarzana na początku każdego sezonu narciarskiego. Jest jednak jedna rzecz, o którą rolnicy coraz częściej apelują

REKLAMA

– Oczy dookoła głowy. Spójrzmy na te światła niebieskie, migające. Na ratowników w pracy. Coraz częściej zmagamy się z takim problemem, że jadąc do wypadku na nartostradzie mamy problem z poruszaniem się między narciarzami. Oni są przekonani, że „kupiłem bilet, jestem na nartach, chcę jechać tu i teraz”. No nie da się tak. Naprawdę gorąco apelujemy, czy nie ma pracujących ratowników i szerokim łukiem omijać takie miejsce wypadku. – mówi Łukasz Pokorski, ratownik Sudeckiej Grupy GOPR dodając jednocześnie – ratownicy co rok podejmują w czasie sezonu zimowego kilkadziesiąt akcji ratowniczych.

Natomiast wszystkie służby, niezależnie od przeznaczenia: ratownicy GOPR imedyczni, strażacy, policjanci apelują o niezastawianie dróg dojazdowych do stoków. O zwrócenie bacznej uwagi, czy w razie konieczności służby ratunkowe będą miały możliwość dojechania do stoku. To może komuś uratować życie.

Źródło: Policja

Zima w Karkonoszach. Na Śnieżce kilka centymetrów białego puchu fot. GOPR Karkonosze

Piątkowa akcja w ZIeleńcu – fot. użyczone / T. Jasiński / Sudecka Grupa GOPR

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Zobacz także