Dzieci poza domem tylko pod opieką dorosłych. Zamknięte parki, hotele i fryzjerzy. Od dziś nowe ograniczenia w walce z epidemią

1 kwietnia 2020 08:08. Odremontowane schody łączące ulice Piotrowskiego i Rodziny Burczykowskich. Wałbrzych, wrzesień 2015.Fot. Jacek Zych / Dziennik Wałbrzych

Tematy: 


Od dziś obowiązują nowe ograniczenia, które mają pomóc w walce z epidemią koronawirusa. Nieletni mogą wychodzić z domu tylko pod opieką dorosłych. Na ulicy musimy trzymać odpowiednia odległość od innych pieszych. Zamknięto parki, skwery i miejsca, gdzie mogą gromadzić się ludzie. Nieczynne są także hotele, zakłady fryzjerskie czy kosmetyczne.

Do odwołania obowiązuje zakaz wychodzenia z domu osób do 18. roku życia bez opieki dorosłego. Ta zmiana to efekt obserwacji z minionego weekendu, gdy okazało się, że młodzież spotykała się w parkach czy na miejskich bulwarach. By tego uniknąć wprowadzono także kolejne ograniczenie. Od dziś obowiązuje zakaz korzystania z parków, bulwarów czy promenad. Nie można przebywać także na publicznych terenach zielonych. Kolejne ograniczenia związane są z minimalną odległością między pierwszymi. Ta zgodnie z rozporządzeniem ma wynosić dwa metry. Dotyczy to także rodzin i bliskich. Z tego obowiązku wyłączeni są rodzice z dziećmi do 13 roku życia i opiekunowie niepełnosprawnych, czy osób, które mają problem z poruszaniem się.

Kolejne ograniczenia dotyczą pracy sklepów i punktów usługowych. W danym sklepie mogą przebywać trzy osoby przypadające na jedną kasę. Oznacza to, że jeżeli w sklepie jest pięć kas, liczą się wszystkie kasy, nawet nieczynne, to w takim punkcie może być piętnaście osób. Podobne ograniczenia dotyczą bazarów. Na każdym stoisku mogą być maksymalnie trzy osoby. Oznacza to, że jeżeli na bazarze jest 20 stanowisk, to na placu targowym może przebywać maksymalnie 60 osób. Na poczcie mogą przebywać maksymalnie dwie osoby na okienko. W weekend mają być zamknięte sklepy budowlane.

REKLAMA

Kolejne ograniczenia dotyczące handlu będą obowiązywać od jutra. Właściciele wszystkich sklepów muszą zapewnić klientom rękawiczki jednorazowe. W godzinach od dziesiątej do dwunastej sklepy i punkty obsługowe mogą obsługiwać jedynie osoby powyżej 65 roku życia. Poza tymi godzinami sklepy są dostępne dla wszystkich, także dla seniorów.

Zamknięte mają być także hotele i miejsca noclegowe. Wyjątek stanowią miejsca, które przyjmują osoby na kwarantannę, izolację czy personel medyczny. Goście, którzy dziś są w obiektach muszą się wymeldować do jutra. Zakaz nie dotyczy także noclegów pracowniczych.

Bez wyjątków zamknięte zostają także zakłady fryzjerskie, kosmetyczne, salony tatuażu i piercingu. Usług nie można realizować także w czasie wizyt domowych. Zawieszone zostają także zabiegi rehabilitacyjne i masaże.

Od dziś obowiązuje także kwarantanna dla bliskich osób, które skierowane zostaną do kwarantanny. Oznacza to, że jeżeli ojciec został skierowany do kwarantanny bo wrócił z zagranicy czy miał kontakt z chorym, to osoby, które z nim mieszkają, także muszą być poddane kwarantannie.

Zmiany dotyczą także komunikacji. Zasada dotycząca możliwości przewozu pasażerów w liczbie o połowę mniejszej niż dostępne miejsca od dziś obowiązuje także w prywatnych środkach transportu powyżej 9 miejsc.

 

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Dodano: 1 kwietnia 2020 08:08
`