Tematy: podzamcze
15 marca 2018 roku Rządowe Centrum Legislacji przygotowało i skierowało do uzgodnień międzyresortowych projekt tzw. „specustawy mieszkaniowej” (ustawy o ułatwieniach w przygotowaniu i realizacji inwestycji mieszkaniowych oraz inwestycji towarzyszących), mającej ułatwić, usprawnić i rozpędzić budownictwo mieszkaniowe w Polsce w ramach rządowego programu ” Mieszkanie Plus”. Projekt podday został także pod konsultacje społeczne.
Działkowcy z terenu całego kraju wskazują na realne niebezpieczeństwo, jakie w obecnej wersji dla rodzinnych ogrodów działkowych i działkowców niesie za sobą przedstawiony tekst ustawy. Otwiera on drzwi właścicielom gruntów na których usytuowane są ogrody, by z pominięciem miejscowych planów zagospodarowania przestrzennego, zarządów ogrodów jak i samych działkowców, udostępniać deweloperom miejsca pod nowe budownictwo mieszkaniowe. Projekt specustawy mieszkaniowej pomija zupełnie ustawę z dnia 13 grudnia 2013 r. o rodzinnych ogrodach działkowych, której przepisy sytuują rodzinne ogrody działkowe jako urządzenia użyteczności publicznej i zobowiązują organy administracji rządowej i jednostek samorządu terytorialnego do tworzenia warunków dla rozwoju rodzinnych ogrodów działkowych.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Sprawująca kuratelę nad częścią dolnośląskich rodzinnych ogrodów działkowych Okręgowa Rada Sudecka Polskiego Związku Działkowców w Szczawnie-Zdroju, podobnie jak wiele innych z całego kraju wystosowała swoje stanowisko adresowane do projektodawcy, w którym wyraża daleko idący niepokój kształtem ustawy i zapisami w niej zawartymi.
Czy nad wałbrzyskimi działkowcami zawisło niebezpieczeństwo utraty ogródków? Zapytany o to Piotr Piątek, Dyrektor Biura Okręgu Sudeckiego Polskiego Związku Działkowców w Szczawnie-Zdroju uspokaja:
– Przede wszystkim jest to projekt ustawy, więc do jej uchwalenia jeszcze daleka droga. Poza tym specustawa może w pierwszej kolejności dotknąć duże miasta, w których ogrody działkowe położone są często w samych centrach, na terenach wysoce atrakcyjnych inwestycyjnie, jak np. w Warszawie czy w Poznaniu. Jeśli ustawa wejdzie w życie, rzeczywiście może wydarzyć się taka sytuacja, że w miejscu dzisiejszych ogrodów działkowych, gminy będą mogły zgodnie z ustawą sprzedawać takie tereny deweloperom pod budownictwo mieszkaniowe.
W Wałbrzychu właścicielem terenów, na których położone są ogrody działkowe jest Gmina Wałbrzych, a Polski Związek Działkowców posiada do tych terenów w zdecydowanej większości prawo użytkowania wieczystego. W sumie do Polskiego Związku Działkowców należy ok. 10 tysięcy wałbrzyszan, zajmujących około 7600 działek rodzinnych.. Rodzinny Ogród Działkowy „Podzamcze” w Wałbrzychu zrzeszający ok. 3 tysiące działkowców – członków Polskiego Związku Działkowców użytkujących ponad 2500 działek jest największym ogrodem działkowym w Polsce, położonym na jednym zwartym areale.
Wałbrzyscy działkowcy mogą spać spokojnie – uspokaja Arkadiusz Grudzień, rzecznik Urzędu Miasta w Wałbrzychu. – Gmina nie planowała i nie planuje żadnych inwestycji na terenie miejskich ogrodów działkowych, które pozostawać mają, tak jak do tej pory, azylem i dla wałbrzyszan.