Dworzec autobusowy w Wałbrzychu. Proste marzenia mieszkańców

2 listopada 2022 10:03. Teren przy ulicy Lubelskiej. Fot. Jacek Zych / Dziennik Wałbrzych

Mieszkańcy coraz częściej dopytują o losy terenu przylegającego do nowo wybudowanego przystanku kolejowego Wałbrzych Centrum. Z szerokich planów niewiele na razie wyszło. Tymczasem wałbrzyszanom marzy się tam niewielkie centrum przesiadkowe. W stutysięcznym mieście od niemal dekady nie ma dworca autobusowego, poza prywatnymi przewoźnikami typu bus nie istnieje w zasadzie komunikacja autobusowa. Wałbrzyszanie nie mówią o liniach dalekobieżnych. Marzy im się bezpośrednie, wygodne połączenie z gminami ościennymi, oddalonymi o zaledwie 20 km.

– Tu najbliżej, no – Świdnica, Walim / Na pewno Świebodzice, jak kiedyś było, nie? / No… Wrocław, Świdnica, to są takie podstawowe kierunki / Nie wiem, do Świdnicy chyba nie ma autobusu, jeżdżą prywatne „nyski”. Do Kamiennej Góry, w góry jak się jedzie, na Przełęcz Kowarską / W kierunku Świdnicy, w kierunku Świebodzic, bo nie ma tutaj takich – odpowiedzieli mieszkańcy śródmieścia Wałbrzycha na pytanie o najbardziej wyczekiwane kierunki połączeń autobusowych.

Przypomnijmy, że pierwotnie centrum przesiadkowe miało powstać przy nowo wybudowanym przystanku kolejowym Wałbrzych Centrum. Miała być też galeria handlowa, miało być tętniące życiem centrum miasta. Jest gruntowy parking na uboczu, do którego nie dojeżdżają autobusy komunikacji miejskiej. Teren należy częściowo do prywatnego inwestora, który miał finansować inwestycję. Plany wstrzymała pandemia i wojna na Ukrainie.

– Jest to decyzja prywatnego właściciela, który nie ma w tej chwili żadnych planów porzucenia tego terenu czy też tym bardziej sprzedawania nam tego gruntu. – powiedział podczas internetowego czatu z mieszkańcami prezydent Wałbrzycha Roman Szełemej.

Władze gminy nie widzą potrzeby centrum przesiadkowego. Wszystko wskazuje więc na to, że prędzej przy ulicy Ludowej powstanie galeria handlowa niż dworzec autobusowy z prawdziwego zdarzenia.

Dodano: 2 listopada 2022 10:03
.
 • Uganda pisze:

  Bo władza Wałbrzycha się sprzedała Tuskowi i liże mu rów @ . Zmienimy władzę i zbudujemy Basen czy PKS . I postawimy nowe osiedle pod Chełmcem precz z PO w tym Mieście

 • Naz pisze:

  Przecież PiS mówił o pksach, że będą je przywracać.

 • Miś pisze:

  Lubelskiej Panie redaktorze

 • Xxx pisze:

  Prawda jest taka, że władze miasta mają gdzieś mieszkańców.

 • Marek pisze:

  Pytanie z innej beczki, kto i gdzie pojedzie tym pks-em? Już widzę tłumy chętnych do podróżowania tym środkiem lokomocji. Ważne aby znaleźć temat do obrażania kogo tylko popadnie.

 • Żak pisze:

  Będzie centrum przesiadkowe, pojawią się nowe kursy i połączenia.
  Tak jak przy wyremontowanej drodze, ludzie otwierają swoje biznesy. Proste

 • Banan pisze:

  A to nie jest tak, że takie dworce są własnością przedsiębiorstw, że zarabiają na siebie? Czy miasto budowało dworce PKP? Czy jednak PKP?

 • Wałbrzyszanin pisze:

  Wystarczy spojrzeć na Świdnice tam jest dworzec PKS i dla nysek. Młodzież dojeżdżająca do szkół w Wałbrzychu i starsi też nie mają gdzie się schronić przed deszczem i zimnem,ale co tam w ratuszu jest ciepło czyż nie tak panie Romanie?

 • Mieszkaniec pisze:

  Wystarczy spojrzeć na Świdnice tam jest dworzec PKS i dla nysek. Młodzież dojeżdżająca do szkół w Wałbrzychu i starsi też nie mają gdzie się schronić przed deszczem i zimnem,ale co tam w ratuszu jest ciepło czyż nie tak panie Romanie?

 • Mieszkaniec pisze:

  Wystarczy spojrzeć na Świdnice tam jest dworzec
  PKS i dla nysek. Młodzież dojeżdżająca do szkół w Wałbrzychu i starsi też nie mają gdzie się schronić przed deszczem i zimnem,ale co tam w ratuszu jest ciepło czyż nie tak panie Romanie? Przeczytałem obecne komętarze i nie widzę żebym powtużył czyjeś wpisy. Czyżby cenzura nie pozwalała wam na opublikowanie tego wpisu ?

 • Sasdanek pisze:

  No,po wizycie Pinokia forsa popłynie szerokim strumieniem; co?nie wierzysz mu? ja też mu nigdy nie wierzę.

 • Sęczek pisze:

  To ty aż tak jesteś zacofany,że widzisz jeszcze i NYSKI?Ale ujadać potrafisz; choć głupio.

 • Waligóra pisze:

  ;TOLEK; nie tłumacz prymitywom,bo oni żyją jeszcze w zamierzchłych czasach; a jeszcze kiedy mogą ;ukąsić;to to czynią.Są NIEREFORMOWALNI.

 • miron pisze:

  Przecież i tak do tego dworca nie ma dojazdu. Jadąc od strony południowej trzeba by objechać kalkomanię, zawrócić i przez Mazowiecką wjechać. To jakiś absurd. Ktoś, kto projektował „obwodnicę” nie przewidział tego?

 • Pyra pisze:

  Widać ze Pan nie jeździsz za dużo. Owszem jest co objechać, ale 700m, a do Kalkomanii jeszcze daleko…

 • Adam pisze:

  No niesamowite, że dworzec PKS ma chronić przed deszczem. Jakaś nowa funkcja? Nie taniej i szybciej stanąć pod wiatą autobusową?

 • Roman pisze:

  Jeśli się z góry zakłada że nie będzie chętnych na korzystanie z autobusu, to w zasadzie niczego nie ma sensu budować, bo po co nam lotniska, przekopy, tunele, zapory, elektrownie, kopalnie,stocznie, obrona kraju, ważne że inni to mają, my powinniśmy się raczej wyprzedawać, taka jest logika TVN – PO

 • Anonim pisze:

  Tamto centrum przesiadkowe powinno wygłądać następująco: Przystanki komunikacji miejskiej w każdym kierunku miasta. Przystanki autobusów dalekobieżnych itp. Nyskarze też się zmieszczą. Parking, nie mikro parking jak na dw głównym, szczawienku, czy miasto. Tak żeby można było zostawić auto i wsiąść do pociągu. Wygląd przystanków Centrum Przesiadkowego na przykład patrz Pl. Grunwaldzki we Wrocławiu. A Gmina to durnie, jak nie mają z tego w łapę to im nic nie potrzebne. W końcu Pa
  Państwo się furami wozi i z plebsem autobusem albo pociągiem jeździć nie będzie.

 • Ida pisze:

  I po co było mydlić ludziom oczy? Nawet takie niewielkie Kłodzko ma dworzec autobusowy, dzięki temu można uruchamiać nowe połączenia, ludzie z tych autobusów korzystają. U nas jak ktoś nie ma auta, to niedojedzie do wielu miejscowości, bo busy też nie wszędzie kursują, przydałyby się połączenia z Wałbrzycha do Międzygórza, Kowar, Karpacza, Bielawy, Złotego Stoku i wielu innych miejscowości, wszyscy by na tym skorzystali i podróżujący i mieszkańcy poszczególnych miejscowości i Wałbrzych też by skorzystał, bo mógłby być bazą noclegową dla wypadów jednodniowych do innych miejscowości. Ale Pan Szełemej woli ludziom nakłamać , nachapać się i zadowolony, a reszta, oraz dane wcześniej słowo go nie obchodzi, zero ambicji, przedsiębiorczości, do stołka się pchał tylko dla zysków osobistych.

 • Rafał pisze:

  Ogólnie to podróż do Zagórza Śląskiego to porażka. Jeździ tylko mały prywatny van, który jeździ bardzo rzadko i często aby wrócić z Zagórza do Wałbrzycha trzeba podejść na pieszo do Jugowic aby pojechać komunikacją miejską.

 • B pisze:

  Galeria handlowa na Ludowej? I co jeszcze? Już powstają budynki które pasują do zabudowy tej ulicy jak kwiatek do kożucha!!!
  Ktoś w tym mieście ma jakiś plan zagospodarowania czy jakiś inny plan?

 • Walles pisze:

  Wałbrzych musi mieć dworzec PKS czy szełemej tego chce czy nie wszystko kwestia pieniędzy których nigdy nie było i nie będzie bo kardiolog leczy ludzi a nie zarządza 100 tys. miastem. Pora aby Wałbrzych dostał dotacje i pomoc finansową takie jak inne miasta ale to po wyborach

 • Bolo pisze:

  Ale Walbrzychem rządzi lekarz który nie ma pojęcia o inwestycjach

 • Tom pisze:

  Przyjeżdżając 15 z Mieroszowa mam 5 minut żeby zdążyć dalej na pociag, co jest nierealne.
  Skoro wybudowano dworzec to czasy odjazdów też powinny być przemyślane mądrzej.

 • Anonim pisze:

  Dworzec autobusowy jest konieczny. Władze miasta lekceważą potrzeby mieszkańców.

 • Monteur pisze:

  Coś tu nie gra! Miasto chce czy nie chce dworca PKS? A w dodatku prywatny właściciel. Ktoś tu ściemnia, albo właścicielem jest jakiś Niemiec z PO

 • Monteur pisze:

  Ktoś tu ściemnia! Miasto chce czy nie chce dworca PKS? Do tego prywatny właściciel. Chyba, że jest Niemcem z PO to nic z tego nie będzie. Bo piniędzy nie ma i nie będzie

 • Zofia pisze:

  Dopiero skończona obwodnica wszystko po koleji z pustego to i Salamon nie naleje. Ile budynków odnowionych 1go maja w remoncie. Wszystko na raz nie da rady chyba że pyskacze z PiS u potrafią.

 • Dodaj komentarz

  Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

  `