Dodano: 28 lipca 2021 13:31

Dwa miesiące po zmianie przepisów policja zaostrza środki. Dużo uwag do zachowania pieszych

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Tematy: 


To jest Nasz news

Do informacji, które tu opisujemy pierwsi dotarli reporterzy Dziennika Wałbrzych. Dziękujemy za to, że nas czytacie. Jeśli macie ciekawe informacje, lub byliście świadkami zdarzenia / wypadku – dajcie nam znać! Dziękujemy!

Dwa miesiące to wystarczający czas, aby przyzwyczaić się do zmiany w przepisach – powiedział naszemu reporterowi naczelnik Wydziału Ruchu Drogowego Komendy Miejskiej Policji w Wałbrzychu Rafał Klimczak i zapowiedział zaostrzenie restrykcji wobec kierowców i pieszych nie stosujących się do zmienionych na początku czerwca przepisów. O tym jak są one przestrzegane z wałbrzyskimi policjantami z drogówki rozmawiał nasz reporter Jacek Zych

Ku naszemu zaskoczeniu policjanci nie narzekali na nadmiar pracy związanej z egzekwowaniem nowych przepisów. Podkreślali, że nawet jeśli dochodziło do ich łamania były to odosobnione przypadki, w kończące się częściej pouczeniem niż mandatem:

– Wiadomym jest, że w przypadku, kiedy następuje zmiana przepisów ludzie muszą do nich się przyzwyczaić. W pierwszej kolejności zwracamy po prostu uwagę , pouczamy, dopiero później będzie to represjonowane – powiedział naszemu reporterowi podinspektor Rafał Klimczak.

REKLAMA

Ku mojemu zaskoczeniu, policjanci więcej uwag mieli do pieszych niż kierowców. Szczególną uwagę zwracali na osoby przebywające przy przejściach lub wchodzące na nie, tuż pod nadjeżdżające pojazdy:

– Mam tu na myśli takie sytuacje, kiedy piesi zatrzymują się w rejonie przejścia dla pieszych nie zamierzają przez nie przejść, dyskutują z innymi osobami wprowadzają w ten sposób dezorientację dla kierujących i stwarzają niepotrzebne sytuacje, w których kierujący tak naprawdę nie wie jak się zachować i co zamierza ten pieszy zrobić.

Przypomnę na koniec, że od czerwca obowiązują zmienione przepisy dotyczące obowiązków pieszego oraz kierowcy na i w okolicach przejść dla pieszych. Tych pierwszych obowiązuje zakaz  korzystania z telefonu lub innego urządzenia elektronicznego w trakcie przekraczania jezdni lub przejścia dla pieszych.  Kierowcy muszą ustępować pierwszeństwa osobom znajdującym się na i w pobliżu przejść dla pieszych.

Kobieta z telefonem na przejściu dla pieszych. fot. Jacek Zych / Dziennik Wałbrzych

Kobieta z telefonem na przejściu dla pieszych. fot. Jacek Zych / Dziennik Wałbrzych

 

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Zobacz także