Dwa dni przed Sylwestrem policja ostrzega przed oszustami. Ofiarą może paść każdy

29 grudnia 2022 12:00. Fot. Jacek Zych / Dziennik Wałbrzych

Na wnuczka, na policjanta, a ostatnio na węgiel. Jak się okazuje pomysłowość oszustów nie zna granic. Na dwa dni przed Sylwestrem policja ostrzega przed falą oszustw „na last minute”.  To sezonowa fala oszustw przetaczających się przez kraj, szczególnie w okresie świąteczno-noworocznym. Zdesperowani klienci na ostatnią chwilę szukają sposobu na spędzenie ostatnich dni w roku w atrakcyjnych miejscach. Tę gorączkę wykorzystują oszuści:

Oferowana do wynajmu nieruchomość nie istnieje, przygotowują stronę internetową łudząco podobną do srony funkcjonującego hotelu, pensjonatu lub innego obiektu, pozyskują dane klientów poprzez portale społecznościowe lub sprzedażowe – na przykład namawiając do wpłaty zaliczki poprzez podanie numeru karty kredytowej. – wyjaśnia aspirant sztabowy Agnieszka Głowacka-Kijek z wałbrzyskiej policji

Dodaje jednocześnie, że mechanizm oszustw działa też w drugą stronę. Ofiarami przestępstw w czasie gorączki świąteczno-noworocznej padają też właściciele pensjonatów, hoteli i drobni przedsiębiorcy, prowadzący skromne agroturystyki:

REKLAMA

Oszuści kontaktują się w sprawie wynajmu poza oficjalnym kanałem, na przykład poprzez komunikator WhatsApp, chcąc uregulować zaliczkę. W tym celu udostępniają wynajmującemu link, za pomocą którego wyłudzą dane logowania do bankowości elektronicznej lub dane kart płatniczych.

Policjanci przestrzegają: zanim zapłacimy, zanim wynajmiemy – dopełnijmy wszelkich formalności, sprawdźmy wiarygodność klienta i kontrahenta. Nie przelewajmy pieniędzy ad hoc. Kilka minut poświęcone na dokładne sprawdzenie oferty lub klienta pomoże nam uchronić się przed wielotysięczną stratą.

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Dodano: 29 grudnia 2022 12:00
`