Dodano: 28 lipca 2020 08:26

Dużo pieniędzy z Unii Europejskiej do wykorzystania. Mało czasu na przedstawienie pomysłów

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Tematy: 


Zaledwie 60 dni mają samorządowcy, pracodawcy i organizacje pozarządowe regionu wałbrzyskiego na przedstawienie szkiców projektów wykorzystujących pieniądze z tzw Funduszu Sprawiedliwej Transformacji – unijnego programu wsparcia regionów borykających się z problemami pogórniczej transformacji. Region wałbrzyski jako jeden z trzech w Polsce został zakwalifikowany do programu.

Do 30 września należy złożyć w Urzędzie Marszałkowskim szkice projektów, które mają zostać dofinansowane z programu Sprawiedliwej Transformacji. Na ich podstawie Urząd oceni skalę potrzeb finansowych, które można by zakwalifikować do programu. Takie pieniądze przeznaczone mogą być na cele przyczyniające się do ograniczenia emisji dwutlenku węgla oraz ograniczenia udziału węgla i kopalin w produkcji energii.

– Te pieniądze będą na projekty spełniające cele określone w programie Zielonego Ładu. To nie da się podciągnąć pod to wszystkiego. Ja zaryzykuję tezę, że jeśli to będzie 3,5 miliarda na Polskę a kilkaset tysięcy Euro na nasz region to nie będzie łatwo znaleźć projekty, które uda się tymi pieniędzmi zrealizować. Można powiedzieć kolokwialnie, że czasem są pieniądze, tylko nie wiadomo jak je ugryźć. – powiedział prezydent Wałbrzycha Roman Szełemej. 

REKLAMA

Pomimo tego, że pieniądze trafić mają być do ściśle określonych regionów Polski, prezydent Szełemej wskazuje okolicznym samorządom możliwości skorzystania z ich części. Jest to możliwe dzięki tzw sieciowaniu projektów:

– Jeśli zaprezentujemy projekt, który łączy gminy – energetyczny, turystyczny, kulturowy – projekt, który łączy gminy, to on ma szansę na dofinansowanie i umownie mówiąc Jaworzyna Śląska, Żarów czy Ząbkowice mają takie same szanse na dofinansowanie jak współpracujący z nimi Wałbrzych, mimo tego, że w istocie górnictwo było tylko w Wałbrzychu. 

W Polsce unijną pomocą w ramach Funduszu Sprawiedliwej Transformacji objęte zostały subregiony śląski, koniński i wałbrzyski.  Początkowo mówiło się nawet o 8 miliardach Euro jakie trafić miałyby z unijnej kasy do tych regionów. W ubiegłym tygodniu okazało się, że pieniędzy może być o 2/3 mniej – Komisja Europejska zaplanowała przekazanie na ten cel około 3,5 miliarda Euro.

Fundusz Sprawiedliwej Transformacji to część unijnego programu tzw Zielonego Ładu czyli procesu dochodzenia przez Europę do 2050 roku do neutralności klimatycznej. Żeby skorzystać z unijnych pieniędzy należy do 30 września złożyć w Urzędzie Marszałkowskim złożyć szkice projektów, wykorzystujących fundusze.

Centrum Wałbrzycha. fot. Jacek Zych / Dziennik Wałbrzych

Centrum Wałbrzycha. fot. Jacek Zych / Dziennik Wałbrzych

Wieża wyciągowa byłej kopalni Wałbrzych. fot. Jacek Zych / Dziennik Wałbrzych

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Zobacz także