Dodano: 8 marca 2024 12:56

Dużo nieprawidłowości na listach poparcia Koalicji Obywatelskiej w Kłodzku. Nie zebrała wystarczającej ilości podpisów

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Niepełny lub niewłaściwy adres zamieszkania, błędne numery  PESEL, błędy w nazwisku lub imieniu, brak podpisu, zła data udzielenia poparcia, a nawet wpisy osób, które zmarły – to lista nieprawidłowości, jakie Miejska Komisja Wyborcza w Kłodzku miała do list poparcia kandydatów Koalicji Obywatelskiej. Ciągnie to za sobą poważne konsekwencje.

Błędów i nieprawidłowości było na tyle dużo, że Miejska Komisja Wyborcza w Kłodzku unieważniła część zebranych podpisów. Było ich na tyle dużo, że ostatecznie listy nie uzyskały wymaganego minimalnego poparcia wyborców.

– No tutaj nie jestem w stanie tego wytłumaczyć, co się stało, że aż taka skala niepoprawnie złożonych podpisów z tymi uchybieniami formalnymi. Na przykład: po weryfikacji PESEL okazało się, że te osoby, które złożyły swój podpis pod listą poparcia, wynajmują mieszkanie w Kłodzku, pracują w Kłodzku, ale po PESEL-u są zarejestrowani do spisu wyborców na przykład w Międzylesiu, w Bystrzycy Kłodzkiej. Takie podpisy też były wykreślone ze względu na to, że takie osoby nie mogą udzielać, zgodnie z naszym kodeksem wyborczym, poparcia. – powiedział naszemu reporterowi Michał Piszko, startujący do wyborów z własnego komitetu wyborczego burmistrz Kłodzka, którego poprosiliśmy o komentarz do całej sprawy.

REKLAMA

Brak rejestracji list kandydatów na radnych oznacza również, że komitet nie będzie mógł zgłosić kandydata na burmistrza Kłodzka, bo do tego z kolei uprawnia rejestracja list wyborczych w minimum połowie okręgów.

– Przykro mi jest z tego powodu, że taka sytuacja ma miejsce. Szkoda też, że nie będę miał możliwości zmierzyć się z konkurentką z koalicji Obywatelskiej, no ale takie jest życie, takie są procedury. Na chwilę obecną, jeżeli to tak zostanie jak jest, to w wyborach na burmistrza w Kłodzku będę się ubiegał ja oczywiście, jako już zarejestrowany kandydat, jak i również dwie inne panie z Komitetu Wyborczego Wyborców, jak i również z Komitetu Wyborczego Prawa i Sprawiedliwości. 

Problem z rejestracją dotyczy tylko list do Rady Miejskiej Kłodzka. Koalicja Obywatelska z sukcesem zarejestrowała listy do powiatu kłodzkiego we wszystkich okręgach wyborczych. Koalicja Obywatelska zapowiedziała odwołanie się od decyzji.

 

 

 

 

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Zobacz także