Tematy: służba zdrowia
Istnieje bardzo duże prawdopodobieństwo, że od 1 października 2017 roku wałbrzyszanie nie będą mogli korzystać z oddziału pomocy nocnej i świątecznej, funkcjonującego do tej pory w wałbrzyskim Pogotowiu Ratunkowym przy ulicy Chrobrego. Analogicznie mieszkańcy miast Powiatu Wałbrzyskiego nie znajdą pomocy w lokalnych ośrodkach zdrowia.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
W następstwie zmian wprowadzonych przez rząd Beaty Szydło pacjenci, którzy w nocy lub w święta będą chcieli udać się do lekarza, pomocy będą musieli szukać w najbliższym szpitalu. Jak mówi prezydent Wałbrzycha Roman Szełemej, w Wałbrzychu funkcje te przejmą dwie placówki: na Piaskowej Górze przy ulicy Sokołowskiego oraz Szpital Ginekologiczno-Położniczy na Nowym Mieście. O to, czy przygotowane są do przejęcia pacjentów z oddziału pomocy nocnej i świątecznej wałbrzyskiego pogotowia zapytaliśmy prezydenta Wałbrzycha dr Romana Szełemeja:
– Na przykładzie Wałbrzycha widać, że to, co na papierze wydaje się ok, w rzeczywistości wygląda zupełnie inaczej. Samo założenie uważam za słuszne, jednak powinno być bardziej precyzyjnie przygotowane. W Wałbrzychu, gdzie pogotowie przy ul Chrobrego bardzo dobrze wyposażając swoje gabinety, remontując je – spełniało powierzone mu zadania, przerzuca się te zadania na barki szpitali. A to są przecież dwa zupełnie różne szpitale. Trudno sobie wyobrazić, żeby szpital gdzie pracują ginekolodzy, położnicy czy pediatrzy realizował urazy pacjentów pod wpływem alkoholu, albo zawały serca – powiedział w rozmowie z Dziennikiem prezydent Roman Szełemej. – Próbujemy negocjować w NFZ i ministerstwem. Mamy jeszcze miesiąc na ostateczne ustalenia. Ja spodziewam się od 1 października poważnych kłopotów.
Przypomnijmy. Przygotowana przez ministra zdrowia Konstantego Radziwiłła reforma sieci szpitali dużo zmienia w finansowaniu nocnej i świątecznej opieki zdrowotnej. Do tej pory opiekę w ramach umowy z NFZ mogły zapewniać lokalne ośrodki zdrowia, od 1 października mają się tym zająć szpitale zakwalifikowane do sieci. W Wałbrzychu są to dwie placówki: Szpital dra Sokołowskiego na Piaskowej Górze oraz Szpital Ginekologiczno-Położniczy na Nowym Mieście i to tam, zgodnie z podziałem, jaki trzeba będzie przygotować, pomocy będą szukali mieszkańcy Wałbrzycha i miejscowości powiatu wałbrzyskiego. Z których miejscowości w którym szpitalu? Tego wciąż nie wiadomo.