Duże podwyżki dla prezydenta i radnych

23 listopada 2021 12:58. 41. sesja Rady Miejskiej Wałbrzycha. Fot. DAI / Wałbrzych
41. sesja Rady Miejskiej Wałbrzycha. Fot. DAI / Wałbrzych
To jest Nasz news

Do informacji, które tu opisujemy pierwsi dotarli reporterzy Dziennika Wałbrzych. Dziękujemy za to, że nas czytacie. Jeśli macie ciekawe informacje, lub byliście świadkami zdarzenia / wypadku – dajcie nam znać! Dziękujemy!

Ponad 3 tysiące złotych plus zwrot kosztów podróży – taką wysokość diety uchwali wałbrzyscy radni na wtorkowym posiedzeniu Rady Miejskiej Wałbrzycha. Zgodnie z przyjętymi projektami uchwał najwięcej, bo około 4.300 złotych zarabiała będzie Przewodnicząca Rady. Nowością jest specjalna stawka dla wice przewodniczącego; ten, podobnie jak przewodniczący komisji zarabiał będzie około 4.100 zł.

Radni uchwalili też nową wysokość pensji prezydenta miasta. Roman Szełemej zarabiał będzie 18.900 zł brutto. Na pensję składała się będzie stawka zasadnicza w wysokości 10 tysięcy złotych i kolejne dodatki: funkcyjny, staż i dodatek specjalny.

Jeśli uchwała zostanie zatwierdzona przez służby wojewody, podwyżki, które są pochodną przyjętej przez sejm nowelizacji ustawy o zarobkach osób piastujących kierownicze stanowiska w Państwie wypłacone zostaną z wyrównaniem od sierpnia bieżącego roku. Podwyżki są możliwe dzięki nowelizacji ustawy, która weszła w życie 1 listopada 2021 r. .Dotychczas obowiązujące przepisy nie pozwalały wójtom, burmistrzom i prezydentom miasta zarabiać ponad siedmiokrotność tzw. kwoty bazowej, ustalanej w ustawie budżetowej. W 2021 r. wynosiła ona 1789,42 zł, co oznaczało, że włodarze nie mogli zarabiać więcej niż 12 525,94 zł. Nowe przepisy podnoszą maksymalny pułap do 11,2-krotności kwoty bazowej – czyli właśnie 20 041,50 zł brutto. Decyzja o przyznaniu podwyżek należy zawsze do radnych.

REKLAMA

 

Postaw nam kawę na buycoffee.to

Dodano: 23 listopada 2021 12:58
`