Dramatycznie brakuje krwi. Jak co roku w wakacje mniej ludzi oddaje, potrzeba krwi rośnie

15 lipca 2022 09:18. Osoby czekające na oddanie krwi w Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Wałbrzychu. Fot. A. Pisarska / Dziennik Wałbrzych

Tematy: 


To jest Nasz news

Do informacji, które tu opisujemy pierwsi dotarli reporterzy Dziennika Wałbrzych. Dziękujemy za to, że nas czytacie. Jeśli macie ciekawe informacje, lub byliście świadkami zdarzenia / wypadku – dajcie nam znać! Dziękujemy!

W szpitalach i centrach krwiodawstwa brakuje krwi. Wakacje i czas urlopów to okres, kiedy dawców ubywa, a zapotrzebowanie na krew drastycznie rośnie. Lekarze apelują: oddawajcie krew!Krwi nie można wyprodukować – mówią lekarze. Hojność honorowych dawców to jedyny sposób jej pozyskania i bardzo często – jedyny ratunek dla pacjentów.

W wakacje apelujemy do wszystkich, Brakuje nam wszystkich grup krwi. Nie ukrywamy, że krew uniwersalna to jest krew grupy 0Rh- i to są dawcy na wagę złota i o takich bardzo zabiegamy. ale brakujesz naprawdę wszystkich grup – mówi Elżbieta Kierzyk, szefowa Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Wałbrzychu.

Dariusz Pypeć, trener z wałbrzyskiej grupy fit-crossowej Kat Kross oddaje krew od dwudziestu lat. Do krwiodawstawa namawia wszystkich swoich podopiecznych.

REKLAMA

– Staram się oddawać co najmniej sześć razy w roku. No zachęcam tych wszystkich ludzi, którzy tutaj u mnie trenują. Bardzo dużo osób oddaje i wracamy z powrotem no bo zawsze komuś można pomóc oddając tę krew – powiedział naszej reporterce Dariusz Pypeć ze Strefy Treningów dla Każdego Kat Kross.

Krwiodawcy po oddaniu krwi należy się dzień i następny wolny od pracy. Czekolada to już przysłowiowy symbol krwiodawców – dodatkowo, w Wałbrzychu, w każdy wtorek czekają na krwiodawców drobne niespodzianki. Wieki kosz gadżetów otwiera hasło: „Oddaj krew w wakacje”.

 

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Dodano: 15 lipca 2022 09:18
`