Dramatyczna akcja ratunkowa w Turcji. Na pomoc ruszyli także ratownicy Sudeckiej Grupy GOPR

8 września 2023 09:30. fot. użyczone / Пещерно спасяване / Cave Rescue Bulgaria

Tematy: 


Dramatyczna akcja ratunkowa trwa od kilku dni w jaskini Morca w tureckich górach Taurus. Ponad tysiąc dwieście metrów pod ziemią utknął tam amerykański naukowiec. W międzynarodowej misji ratowniczej biorą udział także Polacy. Wśród nich są dwaj ratownicy z Sudeckiej Grupy GOPR, którzy są także członkami Stowarzyszenia Grupa Ratownictwa Jaskiniowego.

Amerykański naukowiec poczuł się źle w czasie wyprawy. Udało się go przetransportować do obozowiska położonego kilometr pod ziemią. Teraz międzynarodowa ekipa ratunkowa szuka sposobu by wydostać mężczyznę na powierzchnię. Akcja może potrwać nawet kilka dni.

Wczoraj pod ziemię z pomocą zeszli między innymi ratownicy Sudeckiej Grupy GOPR i jednocześnie członkowie Stowarzyszenia Grupa Ratownictwa Jaskiniowego. Ich zadanie polegało na dotarciu z lekarstwami i pożywieniem do biwaku, gdzie znajduje się poszkodowany.

REKLAMA

Cały zespół naszych ratowników wszedł wczoraj pod ziemię zgodnie z planem. W jaskini działa bardzo liczna grupa ratowników z całego świata. Kierownikiem akcji jest Włoch Giuseppe Conti z Corpo Nazionale Soccorso Alpino e Speleologico – CNSAS ratownik, który również prowadził jedną z największych podobnych akcji w 2014 roku w jaskini Riesending w Niemczech. Mamy już łączność pomiędzy biwakiem a powierzchnią. Dobra informacja jest taka, że Mark czuje się lepiej, na tyle, że być może obecni przy nim medycy podejmą decyzję, że będzie mógł wychodzić z asystą  ratowników a nie w noszach. Na dziś wstępnie planowane jest rozpoczęcie transportu, jak tylko będziemy mieli dalsze wiadomości to na pewno damy Wam znać a tymczasem prosimy o wsparcie naszej zrzutki, do której link jest w komentarzu – informuje Stowarzyszenie Grupa Ratownictwa Jaskiniowego.

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Dodano: 8 września 2023 09:30
`