Dodano: 10 stycznia 2024 11:25

Drakońskie mandaty w Czechach. W niektórych sytuacjach nawet 13 tysięcy złotych

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Tematy: 


Nawet 13 tysięcy złotych mandatu mogą zapłacić kierowcy w Czechach. To efekt nowelizacji taryfikatora mandatów. Najsurowsze kary grożą za jazdę po alkoholu, przekroczenie prędkości czy przejazd na czerwonym świetle. O ile  dolna granica  mandatu zasadniczo utrzymywała się na podobnym poziomie,  o tyle górna została zwiększona , aby w zależności od okoliczności można było nałożyć wyższą karę.

Najważniejsze zmiany to wysokie kary za rażące przekroczenie prędkości. Tutaj za jej przekroczenie o 40 km/h na terenie zabudowanym lub o 50 km/h poza jego gminą zostanie nałożona nowa kara w wysokości do 25 tysięcy koron (ok. 4500 zł) To samo dotyczy przejazdu na czerwonym świetle i wjazdu na przejazd kolejowy bez pozwolenia.

Za jazdę pod wpływem substancji uzależniających grozi kara do 25 000 koron. Największa jednak karę poniosą osoby, które odmówią poddania się badaniu na obecność alkoholu lub narkotyków. Za to grozi kara w wysokości do 75 000 koron. (ok. 13500 zł)

REKLAMA

Za przekroczenie prędkości zapłacimy odpowiednio od 5000 CZK za mniej niż 10 km/h do 25 000 CZK za więcej niż 40 km/h.

Za spowodowanie wypadku drogowego ze skutkiem śmiertelnym bezwarunkowo trafimy na nawet 10 lat do więzienia. Za niezatrzymanie się przed przejściem dla pieszych – nawet 3500 zł. Za wjazd na zamknięty przejazd kolejowy, zawracanie na autostradzie, naruszenie zakazu wyprzedzania czy też przejeżdżanie na czerwonym świetle policjanci będą bezwzględni i ukarają kierowcę mandatem od 4500 do 5000 CZK.

Co ważne – mowa tu przez cały czas o kwotach, które zapłacimy na miejscu (tzw. boudova pokuta) Jeśli mandatu nie przyjmiemy, a kara trafi do sądu – stawki drastycznie rosną.

Nowelizacja prawa o ruchu drogowym wprowadzi też kilka zmian, które mogą ucieszyć kierowców. Na przykład na wybranych odcinkach autostrad możliwe będzie zwiększenie maksymalnej dopuszczalnej prędkości do 150 km/h . Dotyczy to jednak wyłącznie odcinków nowo modernizowanych lub nowo wybudowanych, a tych, w Republice Czeskiej, jest jak na lekarstwo.

Fot. Policie České Republiky

Fot. Policie České Republiky

Fot. Policie České Republiky

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Zobacz także