Dostajesz mandaty? Zapłacisz dużo drożej za OC

1 czerwca 2022 10:21. Fotografia ilustracyjna. Polisa OC. Fot. Jacek Zych / Dziennik Wałbrzych

Tematy: 


Rząd zapowiada kolejne obostrzenia dla jeżdżących niebezpiecznie kierowców. Tym razem bat na piratów drogowych szykuje wespół z ubezpieczycielami. Zasada jest prosta: więcej przewinień – droższe OC.

Zmiany przepisów, dającym towarzystwom ubezpieczeniowym wgląd w policyjną bazę historii mandatów i punktów karnych wchodzą w życie 17 czerwca. Od tego czasu wysokość obowiązkowej składki od odpowiedzialności cywilnej ma być uzależniona od tego ile i jakie przewinienia popełnili kierowcy. Ci nagminnie łamiący prawo mogą się liczyć ze wzrostem składki ubezpieczeniowej nawet o 100%.

Dziś towarzystwa ubezpieczeniowe nie chcą zdradzać drabinki podwyżek, jaką planują zastosować na polisę OC. Wszystkie jednak podkreślają, że podwyżki w najmniejszym stopniu dotkną osoby z „czystą kartą”.

REKLAMA

Nowe uprawnienia dla towarzystw ubezpieczeniowych to część rządowego programu walki z piratami drogowymi. Przypomnijmy, że od 1 stycznia obowiązuje w Polsce nowy, drakoński taryfikator, który pozwala policjantom wypisać nawet 2,5 tysiąca złotych mandatu. Polska Izba Ubezpieczeń przytacza dane, według których aż 22% kierowców uważa, że przekroczenie prędkości o ponad 30 km/h w terenie zabudowanym jest bezpieczne. Tymczasem nadmierna prędkość jest główną z przyczyn wypadków w Polsce.

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Dodano: 1 czerwca 2022 10:21
`