Dodano: 2 grudnia 2020 10:02
Dom Zdrojowy w Jedlinie jednak pod młotek. Co z załogą?
Tematy: jedlina zdrój urząd marszałkowski uzdrowisko szczawno-jedlina zakład przyrodoleczniczy
Wszystko wskazuje na to, że Dom Zdrojowy w Jedlinie Zdroju i znajdujący się w nim Zakład Przyrodoleczniczy w obecnej formie funkcjonowały będą tylko do końca roku. Wczoraj Urząd Marszałkowski Województwa Dolnośląskiego opublikował oświadczenie, w którym pisze:
– (…) do końca grudnia bieżącego roku Uzdrowisko prowadzi działalność leczniczą w Domu Zdrojowym, do której Spółka musi i tak dopłacać. Od stycznia 2021 roku Dom Zdrojowy, ze względu na niskie i nieakceptowalne stawki z ZUS nie realizowałby turnusów leczniczych. Dlatego Spółka znalazła rozwiązanie dochodowe, które pozwoli na wykorzystanie obiektu do realizacji wysokiej jakości usług społecznych.
Z treści oświadczenia nie wynika jasno, jaką funkcję będzie pełnił jedliński Dom Zdrojowy. Wszystko wskazuje jednak na to, że znajdzie się tam finansowany z funduszy unijnych zakład opieki nad seniorami.
O planach wydzierżawienia Domu Zdrojowego przez Uzdrowisko Szczawno-Jedlina pisaliśmy jako pierwsi miesiąc temu https://dziennik.walbrzych.pl/niepewna-przyszlosc-uzdrowiska-w-jedlinie-zdroju-dom-zdrojowy-do-dzierzawy/ , kiedy na stronach spółki na krótki moment pokazało się ogłoszenie o naborze chętnych do prowadzenia tam działalności okołomedycznej. Zapytany przez nas wtedy zarząd spółki Uzdrowisko Szczawno-Jedlina oraz Urząd Marszałkowski odpowiedzieli wymijająco:
– Spółka realizując swoją strategię od 2019 r. w kierunku dywersyfikacji usług (również w Jedlinie-Zdrój ) zamieściła zapytanie ofertowe o wydzierżawieniu obiektu – Dom Zdrojowy w Jedlinie – Zdroju z przeznaczeniem na działalność leczniczą (każdą, w tym także uzdrowiskową). Celem zapytania było badanie sondażowe rynku – czy są podmioty zainteresowane podjęciem współpracy z Uzdrowiskiem i jaki segment działalności leczniczej jest poszukiwany?.
Planom likwidacji domu Zdrojowego i Zakładu przyrodoleczniczego kategorycznie sprzeciwia się burmistrz Jedliny Leszek Orpel i radni miejscy, którzy zaapelowali do władz województwa o pochylenie się nad problemem jedlińskiej części Uzdrowiska Szczawno-Jedlina i przedstawienie konkretnego planu działania na najbliższe lata. Wskazali jednocześnie szereg inwestycji przeprowadzonych w celu polepszenia warunków działalności spółki w Jedlinie. Wskazuje, że samorząd zainwestował w otoczenie obiektów należących do uzdrowiskowej spółki około dwudziestu milionów złotych. Przygotowano halę, pijalnie i parkingi. Gmina liczyła, że Uzdrowisko zapewni pełne obłożenie na poziomie około dwustu miejsc.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Pomiędzy władzami gminy a Urzędem Marszałkowskim trwa wymiana argumentów o zasadność z jednej strony utrzymania działalności Zakładu Przyrodoleczniczego i Domu Zdrojowego, z drugiej o brak chęci wparcia przez gminę działalności uzdrowiska, choćby przez rezygnację z podatku od nieruchomości.
– Idąc dalej w kierunku realnego zaangażowania gminy w działalność uzdrowiskową, możliwe jest objęcie części udziałów w Spółce Uzdrowisko Szczawno-Jedlina. Gmina może również przejąć w drodze darowizny od samorządu województwa Spółkę z zastrzeżeniem, że utrzymane zostanie prowadzenie działalności uzdrowiskowej. – czytamy w oświadczeniu Zarządu Województwa
Z tekstu oświadczenia trudno wywnioskować, co stanie się z załogą Domu Zdrojowego. Zarząd województwa lakonicznie stwierdza jedynie, że „działalność uzdrowiskowa w Jedlinie Zdroju jest niezagrożona.”
Zobacz także
- Opozycja chce obniżyć pensję prezydenta Wałbrzycha. Mowa o kilku tysiącach złotych
- Wałbrzych. Koniec ZDKiUM. Miasto chce zlikwidować tę jednostkę
- Wałbrzych. Akcja „Zimą nie bądź obojętny”
- Jedlina-Zdrój po powodzi. Tematy rozmów na Kongresie Samorządowym we Wrocławiu
- Wałbrzych. Podwyżka opłat za wywóz śmieci. Decyzję we wtorek podejmą radni
- Boguszów-Gorce. Strażacy proszą o wsparcie. Tym razem nie w sprawie pożarów
Najczęściej czytane
- Jest decyzja w sprawie S5 koło Wałbrzycha. Ruszają pierwsze prace
- Duże utrudnienia na Sobięcinie. Na skrzyżowaniu stoi porzucony duży sprzęt drogowy
- Ponad 80 mln złotych deficytu. Wydatki na poziomie blisko 1,5 miliarda. Jest projekt budżetu Wałbrzycha na przyszły rok
- Akcja policji na wałbrzyskiej giełdzie. Policjanci zabezpieczyli podrobiony towar o wartości 100 tysięcy złotych
- Wałbrzych. Kończy się nabór wniosków na mieszkania przy Traugutta. Zainteresowanie? To może zaskoczyć