Dolny Śląsk. Wyłudzali unijne dotacje. Straty to co najmniej 2,5 mln złotych. Grupa oszukała m. in. UMWD

2 czerwca 2022 20:33.

Dwie kobiety i mężczyznę, podejrzanych o wyłudzenie funduszy z Unii Europejskiej zatrzymała dolnośląska policja. Grupa wprowadziła w błąd Urząd Marszałkowski Województwa Dolnośląskiego i Urząd Marszałkowski Województwa Opolskiego. Straty o szacowano na co najmniej 2,6 mln złotych.

Funkcjonariusze z Wydziału do walki z Przestępczością Gospodarczą Komendy Wojewódzkiej Policji we Wrocławiu od ponad 4 lat pracowali nad wielowątkową sprawą wyłudzeń funduszy z Unii Europejskiej, poprzez wprowadzanie w błąd Urzędu Marszałkowskiego Województwa Dolnośląskiego i Urzędu Marszałkowskiego Województwa Opolskiego, powodując straty w kwocie nie mniejszej niż 2,6 mln zł. Nadzór nad tym postępowaniem sprawuje Prokuratura Okręgowa we Wrocławiu – informuje dolnośląska policja.

Mundurowi ustalili, że w jednej z fundacji zajmujących się projektami związanymi z aktywizacją zawodową na rynku pracy w województwie dolnośląskim i opolskim może dochodzić do poważnych nieprawidłowości i wyłudzeń nienależnych środków finansowych. Podejrzenia potwierdziły dowody i przesłuchani w tej sprawie świadkowie.

Proceder przestępczy polegał na tym, że do udziału w unijnych projektach rekrutowano osoby schorowane, niesamodzielne, wymagające całodobowej opieki i stałej pomocy personelu medycznego, które były już trwale nieaktywne zawodowo oraz osoby które w przyszłości nie byłyby w stanie podjąć zatrudnienia. Co więcej, były to osoby w podeszłym wieku, będące pensjonariuszami domów opieki i domów pomocy społecznej. W toku prowadzonego postępowania ustalono, że znaczna część uczestników szkolenia ma orzeczoną całkowitą, trwałą lub okresową, ale trwającą w chwili prowadzonego kursu, niezdolność do pracy. Również wielu uczestników mało w chwili prowadzonego kursu przyznaną emeryturę z tytułu uzyskania wieku emerytalnego. Powyższe podważa zasadność zakwalifikowania ww. osób do szkoleń mających na celu aktywizację zawodową – informuje policja.

W sprawie zatrzymano dwie kobiety i 41-letniego mieszkańca Wrocławia. Mężczyzna decyzją sądu został już tymczasowo aresztowany na trzy miesiące.

Wobec całej trójki zastosowano zabezpieczenie majątkowe na łączną kwotę ponad trzech milionów złotych.

Dodano: 2 czerwca 2022 20:33
 • MarkMerc pisze:

  Dwie Kobity

 • Wanda pisze:

  TO URZĄD MARSZAŁKOWSKI NIE WERYFIKUJE KOMU WYDAJE PIENIĄDZE ? CZY MOŻE SAMI SA W TO ZAMIESZANI I CELOWO TAK ZROBILI.
  W OGÓLE SKĄD DANE TYCH OSÓB MIELI ? DANE PEWNIE ZE SZPITALI PODLEGŁYCH MARSZAŁKOWI.

 • Nazwa pisze:

  UE sama o to prosiła wymuszając parytety przy doborze uczestników. Osoba niepełnosprawna nieaktywna zawodowo do tego kobieta zawsze ma najwięcej punktów w rekrutacjach do takich projektów.

 • Dodaj komentarz

  Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

  `