Dodano: 2 grudnia 2019 15:34

Dolny Śląsk. Olga Tokarczuk powołuje fundację. Odda jej część pieniędzy z Nagrody Nobla. Czym zajmie się fundacja??

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Tematy: 


Szczegóły dotyczące nowej fundacji noblistka ogłosiła dziś we Wrocławiu, bo to właśnie tam ma mieć ona swoją siedzibę. Do statutu fundacji wpisany został bardzo szeroki zakres działalności. – Jeszcze trwają prace nad jej powołaniem, ale już wiemy co chcemy robić – mówiła Olga Tokarczuk. Noblistka przekaże na działalność fundacji część pieniędzy z nagrody. Projekt wspiera między innymi reżyserka Agnieszka Holland.

Fundacja ma prowadzić głównie działalność kulturalną i artystyczną, ale zajmie się także projektami ekologicznymi, akcjami na rzecz równego traktowania, czy wsparcia rozwoju społeczeństwa obywatelskiego. Ma wspierać także szeroko rozumiany rozwój Dolnego Śląska, zajmować się współpracą transgraniczną i promocją polskiej kultury w świecie i światowej w Polsce – informuje w komunikacie prasowym wrocławski magistrat.

Chcę żeby fundacja zajmowała się rzeczami mi bliskimi, stąd ochrona środowiska naturalnego – przyznaje noblistka.

REKLAMA

W radzie fundacji poza Olgą Tokarczuk znajdą się jeszcze dwie osoby, reżyserka Agnieszka Holland i dyrektor Wrocławskiego Domu Literatury Irek Grin.

Tokarczuk zapowiedziała, że przeznaczy trzysta pięćdziesiąt tysięcy złotych z otrzymanej Nagrody Nobla na działalność fundacji. Głównym partnerem projektu ma być Wrocławski Dom Literatury.

Projekt wspiera także Wrocław. Miasto użyczy na siedzibę fundacji Willę Marii i Tymoteusza Karpowiczów, znajdującą się przy ulicy Krzyckiej 29. Zgodnie z planem będzie to rezydencja tłumaczy i literatów, miejsce otwartych spotkań autorskich, debat i konferencji.

Jakie plany ma fundacja?

W najbliższych tygodniach ma powstać system wsparcia dla najciekawszych dolnośląskich festiwali literackich. Mowa między innymi o „Górach Literatury”, odbywających się w Nowej Rudzie i okolicach. Fundacja prawdopodobnie wesprze także zagrożony Festiwal Schulza w Drohobyczu. W Planach są także wydarzenia związane z setnymi rocznicami urodzin Stanisława Lema czy Tadeusza Różewicza.

Przypomnijmy, Olga Tokarczuk została wyróżniona Nagrodą Nobla w dziedzinie literatury za ubiegły rok. Wręczenie nagrody zaplanowano 10 grudnia.

Fot. użyczona / Maciej Kulczyński

Fot. użyczona / Maciej Kulczyński

Fot. użyczona / Maciej Kulczyński

Fot. użyczona / Maciej Kulczyński

Fot. użyczona / Maciej Kulczyński

Fot. użyczona / Maciej Kulczyński

Fot. użyczona / Maciej Kulczyński

Postaw nam kawę na buycoffee.to

Zobacz także