Dolny Śląsk. Od dziś zakaz palenia w kopciuchach i kominkach

1 lipca 2024 16:19. Węgiel. Zdjęcie ilustracyjne fot. A. Pisarska/ Dziennik Wałbrzych

Tematy: 


Od 1 lipca na Dolnym Śląsku zaczął obowiązywać całkowity zakaz palenia w kopciuchach. Jak poradzą sobie z tym miasta regionu i ile pieców pozostało jeszcze do likwidacji?

Od 1 lipca 2024 roku to ostateczna data, do której można było używać tzw. kopciuchów – czyli starych pieców na węgiel. To jednak tylko teoria, bo dziś w Wałbrzychu, takie piece wciąż działają w co najmniej pięciu tysiącach mieszkań i nic nie wskazuje na to, żeby szybko miały zostać zlikwidowane. Co więcej, gmina nie zamierza w sposób specjalnie restrykcyjny egzekwować ich wymiany czy zakazu użytkowania.

Już jakiś czas temu spotkaliśmy się z komendantem straży miejskiej i umówiliśmy się na tę akcję edukacyjną. Także każde zdarzenie, które będzie związane z na przykład zgłoszeniem, że ktoś kopci, to będzie też okazja do tego, żeby poinstruować. Przede wszystkim uważam, że edukacja i wsparcie, które my oferujemy, czyli pomoc w zmianie sposobu ogrzewania – mówi  Wiesław Sójka, Kierownik Referatu Gospodarki Niskoemisyjnej, Rolnictwa i Leśnictwa Biura Ochrony Środowiska, Gospodarki Wodnej, Rolnictwa i Leśnictwa w Wałbrzychu.

REKLAMA

Podobnie jest w Świdnicy. Tam w ostatnich dniach czerwca Rada Miasta w imieniu prezydent Świdnicy Beaty Moskal-Słaniewskiej wystosowała apel do Marszałka Województwa Dolnośląskiego właśnie w sprawie ustawy smogowej. Radni proszą w niej o wydłużenie terminu jej wprowadzenia w życie o 3 lata i wyłączenie z niej domowych kominków. Podkreślają, że pomimo prowadzonych od kilku lat starań i kolejnych programów, likwidacja wszystkich nieekologicznych pieców jest po prostu niewykonalna.

Ilość nadal eksploatowanych wysokoemisyjnych źródeł ciepła na terenie miasta jest znaczna, wynosi około 4800 sztuk, z czego około 900 znajduje się w zasobach gminnych – mówi Magdalena Dzwonkowska, rzecznik świdnickiego ratusza.

Zakaz użytkowania nieekologicznych pieców i kominków na Dolnym Śląsku reguluje wprowadzona w 2018 roku Dolnośląska uchwała antysmogowa. To regulacja prawna, która ma na celu poprawę jakości powietrza na terenie województwa dolnośląskiego. Zakazuje spalania węgla i drewna w kotłach i piecach, które nie spełniają określonych norm emisyjnych.

 

 

 

 

 

 

 

 

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Dodano: 1 lipca 2024 16:19

Dodaj komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

`