Dolny Śląsk. Nie ma zbrodni doskonałej. Surowy wyrok w sprawie zabójstwa sprzed 28 lat

19 grudnia 2019 22:12. Budynek byłego aresztu śledczego w Wałbrzychu .18.04.2018 r. fot. Jacek Zych / Dziennik Wałbrzych

Tematy: 


Na kary łączne 25 lat więzienia skazał Sąd Okręgowy w Jeleniej Górze Ewę F. i Waldemara B. oskarżonych o zabójstwo mężczyzny, do którego doszło 28 lat temu. Do zbrodni doszło w nocy z 17 na 18 października 1991 roku w miejscowości Sobota w okolicach Lwówka Śląskiego. Stanisław F. został zaatakowany w czasie snu.

Ewa F. i Waldemar B. byli oskarżeni o dwukrotne usiłowanie zabójstwa. Jak ustalili śledczy, po raz pierwszy próbowali oni zabić swoją ofiarę w grudniu 1990 roku. Mężczyzna próbował wówczas zastrzelić swoją ofiarę, ale nie trafił. Kolejny zarzut dotyczy nocy z 9 na 10 października 1991 roku. Wówczas skazany położył na drodze ścięte drzewo licząc, że jego ofiara uderzy w nie samochodem. Oskarżeni chcieli w ten sposób upozorować wypadek komunikacyjny, w którym mężczyzna by zginął.

Jak wynika z ustaleń śledczych, którzy odtworzyli wydarzenia z lat od 1989 do 1994 roku, czyli przed i po zabójstwie Stanisława F., Ewa F. i Waldemar B. zaplanowali i przygotowali swoje działania. Dodatkowo próbowali skierować podejrzenia na sprawców, którzy mieli ukrywać się w Niemczech.

REKLAMA

Początkowo śledztwo w tej sprawie prowadziła Prokuratura Wojewódzka w Jeleniej Górze. Postępowanie zostało jednak w 1992 roku umorzone. Po 26 latach od zbrodni, dwa lata temu do sprawy wrócili prokuratorzy Dolnośląskiego Wydziału Zamiejscowego Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej we Wrocławiu. Udało się zdobyć nowe dowody i na nowo podjąć śledztwo.

Nowe dowody, które pojawiły się w sprawie to między innymi opinie biegłych wielu specjalności, w tym zakresie biologii – DNA, badania pisma ręcznego, daktyloskopii, serologii, medycyny sądowej, psychologii śledczej i wariografii kryminalistycznej.

 

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Dodano: 19 grudnia 2019 22:12
`