Dodano: 25 czerwca 2024 12:23

Dodatkowe pieniądze na żłobki dla samorządów. Czasu na formalności jednak bardzo mało

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Tematy: 


Jeszcze do 30 czerwca włodarze miast i gmin mogą składać wnioski o sfinansowanie – to ważne – budowy żłobków czy miejsc opieki nad dziećmi do lat 3. Na Dolnym Śląsku jest wciąż ponad 50 gmin, w których nie ma takiej placówki.

Dziś na utworzenie 1 miejsca w żłobku rząd przeznaczył aż 52 tysiące złotych netto. Można te pieniądze, pomnożone przez liczbę dzieci, przeznaczyć na kupno budynku, jego remont, adaptację, infrastrukturę, czyli na wszystko to, co jest niezbędne, żeby mogły przebywać tam maluchy. Jak powiedziała podczas konferencji prasowej poświęconej temu tematowi poseł Sylwia Bielawska, w programie Aktywny Maluch, który jest kontynuacją programu Maluch+, samorządy mogą liczyć na  dużo atrakcyjniejsze warunki aplikowania:

– Składając ten wniosek włodarze gmin nie muszą się martwić posiadaniem czy to tytułu prawnego czy projektu, pozwolenia na budowę. Wystarczy jedynie deklaracja i informacja o planowanej liczbie miejsc żłobkowych. Całą resztę spraw proceduralnych przygotowuje się po uzyskaniu pozytywnej odpowiedzi.

REKLAMA

To nie wszystko. Wnioskować można też przygotowanie i zapewnienie utrzymania tych miejsc przez dwa najbliższe lata. Co ważne. Takie wnioski mogą składać nie tylko gminy, ale i organizacje pozarządowe, pracujące w porozumieniu z samorządami.

Obecny nabór wniosków kończy się 30 czerwca, kolejny rozpoczyna się już na następny dzień. Wnioski złożone właśnie do 30 czerwca będą rozpatrzone jeszcze w lipcu. Na Dolnym Śląsku są wciąż pięćdziesiąt dwie gminy, gdzie nie nie ma ani jednego żłobka. W Wałbrzychu, gdzie w ciągu ostatnich kilku lat wybudowano aż 6 takich placówek, niemal wszystkie dzieci znajdują opiekę.

fot. A. Pisarska/Dziennik Wałbrzych

fot. A. Pisarska/Dziennik Wałbrzych

fot. A. Pisarska/Dziennik Wałbrzych

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Zobacz także