Dodano: 26 stycznia 2021 09:14
Do renesansowej warowni wraca życie. To będzie prawdziwa gratka!
Tematy: dolny śląsk marcin orzeszek ruina ząbkowice śląskie zabytki zamek zwiedzaj lokalnie
Po niemal 100 latach popadania w ruinę do ząbkowickiego zamku powoli wraca życie. Rozpoczęły się prace przy adaptacji pomieszczeń w budynku bramnym stojącej w samym centrum Ząbkowic Ślaskich renesansowej budowli.
Prace trwają na tak w budynku bramnym jak i na dziedzińcu zamku. To już drugi etap prac, w ramach których zabezpieczono grożące zawaleniem mury warowni, wieżę bramną i basteję. Teraz do ostatnich ocalałych zamkowych pomieszczeń wróci życie: Mów burmistrz Ząbkowic Śląski Marcin Orzeszek:
– Obecnie zamek to zabezpieczone ruiny, częściowo, jak wieża bramna, czyli główna wieża zamku z oknami i zabezpieczonymi pomieszczeniami w środku, teraz chcemy zrobić tam miejsca wystawiennicze oraz na różnego rodzaju koncerty i spotkania.
Zamek od dziesięcioleci nie był użytkowany. Pieniądze na jego renowację udało się pozyskać z polsko-czeskiego projektu. Prace pochłoną niebagatelną kwotę 4 mln 400 tys i mają potrwać do marca przyszłego roku.
– Narazie chcemy udostępnić to turystom i mieszkańcom, czyli trochę się pocieszyć nim. A w tych miejscach w ktrórych można, czyli nie będzie to kolidowało ze zwiedzaniem chcemy prowadzić kolejne prace.
Wybudowany w XIV wieku ząbkowicki zamek nie miał szczęścia. Leżąca na Sudeckim Szlaku Handlowym warownia przez stulecia opierała się najazdom i podbojom. Po wielkim pożarze pod koniec XVIII wieku została opuszczona.
Warto wspomnieć, że Ząbkowice, do 1945 Frankenstein były prawdopodobnie inspiracją dla Merry Shelley przy pisaniu powieści o tym samym tytule. Autorkę zainspirować miała sięgająca XVII wieku historia Ząbkowickich grabarzy, bezczeszczących zwłoki. Za swoje czyny, które sprowadzić miały na miasto epidemię czarnej ospy zostali osądzeni, poddani torturom i straceni. Historię Frankensteina – miejscowości oraz fikcyjnej postaci z powieści poznać można w miejscowym muzeum.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Zobacz także
- Dziesiątki opon wyrzuconych do potoku. O jesiennym problemie mówią aktywiści stowarzyszenia Czysty Wałbrzych
- Święto muzyki i odsłonięcie muralu 22 listopada w Filharmonii Sudeckiej
- Jarmark Bożonarodzeniowy w Głuszycy. Miasto ogłasza nabór na wystawców
- Karambol na A4. Jedna osoba zginęła. Jezdnia w kierunku Wrocławia zablokowana
- Wałbrzych. Trzy rozbite auta na Sikorskiego. Jedna osoba trafiła do szpitala
- Odkryj tajemniczy Dolny Śląsk” nagrodzony na międzynarodowym festiwalu
Najczęściej czytane
- Wałbrzych. Koniec ZDKiUM. Miasto chce zlikwidować tę jednostkę
- Wałbrzyszanie zrobieni „na festiwal rowerowy”. Gdzie się podziało sto pięćdziesiąt tysięcy złotych?
- Jest decyzja w sprawie S5 koło Wałbrzycha. Ruszają pierwsze prace
- Ponad 80 mln złotych deficytu. Wydatki na poziomie blisko 1,5 miliarda. Jest projekt budżetu Wałbrzycha na przyszły rok
- Karambol na A4. Jedna osoba zginęła. Jezdnia w kierunku Wrocławia zablokowana