Do Brukseli po pieniądze na rozwój południa Dolnego Śląska

20 marca 2018 03:42. Fot. archiwalna. We Wleniu k/Jeleniej Góry Prezydent Wałbrzycha Roman Szełemej podpisuje Deklarację Sudecką – dokument o wzajemnej współpracy na rzecz zrównoważonego rozwoju Dolnego Śląska. fot. Jacek Zych / Dziennik Wałbrzych

Tematy: 


Przedstawiciele 106 gmin południa Dolnego Śląska, sygnatariuszy podpisanej w 2017 roku tzw Deklaracji Sudeckiej już w najbliższą środę udadzą się do Brukseli, żeby rozmawiać o wsparciu finansowym subregionów jeleniogórskiego i wałbrzyskiego w nadchodzącej perspektywie finansowej 2020. To ostatnia i jedyna szansa dla tych dwóch regionów na pozyskanie funduszy EU. Kilkuosobowej delegacji przewodniczył będzie prezydent Wałbrzycha, Roman Szełemej.

Przypomnijmy, że otrzymywanie funduszy unijnych dla poszczególnych regionów uzależnione jest od wysokości dochodów na głowę mieszkańca. Dolny Śląsk, głównie dzięki dynamicznie rozwijającemu się Wrocławiowi oraz bogatemu zagłębiu miedziowemu przekroczył graniczną wartość 75% unijnego PKB na głowę mieszkańca, co wyklucza całe województwo z możliwości pozyskania środków unijnych.

Celem podpisanej w Wieluniu deklaracji Sudeckiej jest wskazanie, że dane te nie dotyczą  południa województwa, gdzie średnia PKB nie przekracza 55% średniej unijnej. Stąd działania podejmowane przez prezydenta Szełemeja oraz 106 włodarzy gmin południa dolnego Śląska o wydzielenie z województwa dolnośląskiego subregionów jeleniogórskiego i wałbrzyskiego, które mogłyby kontynuować pozyskiwanie funduszy przeznaczonych na wyrównanie tempa rozwoju do 2020 roku.

REKLAMA

 

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Dodano: 20 marca 2018 03:42
`