Dodano: 3 lutego 2023 07:54
Darmowa i fachowa pomoc dla psich bohaterów. Czworonogami z wałbrzyskiego OSP zajmą się specjaliści z Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu
Psy z Grupy Poszukiwawczo-Ratowniczej Ochotniczej Straży Pożarnej w Wałbrzychu objęli opieką lekarze Wydziału Medycyny Weterynaryjnej Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu. Specjalistyczne konsultacje, badania diagnostyczne, niezbędne analizy laboratoryjne i leczenie będą dla czworonożnych bohaterów bezpłatne.
Współpraca Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu z Górskim Ochotniczym Pogotowiem Ratunkowym, Wodnym Ochotniczym Pogotowiem Ratunkowym i Ochotniczą Strażą Pożarną dotycząca opieki nad psami ratowniczymi trwa od kilku lat. Właśnie podpisano jej przedłużenie do końca sierpnia 2024 roku.
– Jesteśmy z tej współpracy dumni. Psy ratownicze, z racji tego, co robią dla ludzi, powinny być otoczone szczególną opieką, również weterynaryjną. Dlatego w ramach umowy specjalistyczne konsultacje, badania diagnostyczne, niezbędne analizy laboratoryjne i leczenie psów będą bezpłatne, ich właściciele zapłacą jedynie za wykorzystane materiały – mówi prof. Jarosław Popiel, kierownik Katedry Chorób Wewnętrznych z Kliniką Koni, Psów i Kotów UPWr.
Psy trafiają do specjalistów najczęściej z urazami, ale najwięcej uwagi potrzebują te, które przeszły już na „ratowniczą emeryturę”. One mają problemy ze stawami, kardiologiczne czy problemy z zębami.
Magdalena Szewczyk-Dzido, ratownik w Grupie Poszukiwawczo-Ratowniczej Ochotniczej Straży Pożarnej w Wałbrzychu oraz właścicielka i przewodniczka czterech psów ratowniczych: Fridy, Sticha, Petardy i szkolonej do ratownictwa Bagheery podkreśla, że dla opiekunów psich ratowników współpraca z uczelnią jest bardzo ważna.
– Tu mamy kompleksowe, specjalistyczne badania z wykorzystaniem najnowocześniejszych urządzeń, wykwalifikowaną kadrę i co równie ważne: zawsze, o każdej porze, możemy liczyć na pomoc. Psy pracujące w Wodnym Ochotniczym Pogotowiu Ratunkowym, Górskim Ochotniczym Pogotowiu Ratunkowym i Grupach Poszukiwawczych Ochotniczych Straży Pożarnych, to prywatne psy wolontariuszy, które na co dzień z nimi mieszkają i to oni ponoszą koszty ich utrzymania i leczenia. Dlatego tak ważne jest wsparcie takich instytucji, jak Uniwersytet Przyrodniczy we Wrocławiu – zaznacza Magdalena Szewczyk-Dzido.
Psy OSP są wykorzystywane do szukania ludzi, podobnie jak psy GOPR-u, które dodatkowo mogą mieć specjalność terenową i lawinową. Podczas akcji ratowniczych szukają zarówno osób żywych, jak i zwłok. Odnalezienie zaginionej osoby sygnalizują przez oszczekanie miejsca, w którym ją znalazły lub powrót do przewodnika z odpowiednim sygnałem – zazwyczaj jest to mała smycz podwieszona pod szyją, którą pies bierze w pysk, oznajmiając swój sukces.

Nowogrodziec. Poszukiwania 3,5 letniego Kacpra Fot. Weronika Dzido / Specjalistyczna Grupa POszukiwawczo Ratownicza OSP Wałbrzych

Ćwiczenia strażaków z Grupy Poszukiwawczo-Ratowniczej OSP Wałbrzych. 11.11.2018 r.fot. Jacek Zych / Dziennik Wałbrzych
Zobacz także
- Ponad pięćset gatunków roślin na Festiwalu Roślin w Szczawnie-Zdroju. Setki odwiedzających
- Koleje Dolnośląskie. Pociągi wrócą na historyczny dworzec [WIDEO]
- Polana Jakuszycka. Dolnośląskie Centrum Sportu z prestiżową nagrodą
- Rolkostrada w Głuszycy. Atrakcja dla dzieci i młodzieży, jakiej nie ma w okolicy
- Świdnica. Lekkoatletyczne czwartki z doskonałą frekwencją. Na starcie ponad dwie setki dzieci i młodzieży
- Wałbrzych. Co z remontem Matejki i Moniuszki? Oferta o ponad 2 mln wyższa niż zakładano
Najczęściej czytane
Tragedia w Boguszowie-Gorcach. Nie żyje 22-letnia kobieta
Wałbrzych. Europejką pojedziemy szybciej? Jest apel w tej sprawie
Boguszów-Gorce. Wypadek quada. Pojazdem miała kierować młoda dziewczyna
Śmierć niemieckiego turysty. Mężczyzna błąkał się po Książańskim Parku Krajobrazowym kilkadziesiąt godzin. Nikt nie zwrócil na niego uwagi
Te gwiazdy pojawią się na Dniach Wałbrzycha. Święto miasta pod koniec maja