Czy Wałbrzych zostanie bez prądu? Nie ma chętnych na dostawę energii

28 września 2022 07:27. Urządzenia elektryczne. Fot. Jacek Zych / Dziennik Wałbrzych

Tematy: 


Nie ma chętnych na dostawę prądu do Wałbrzycha i okolicznych gmin. Do przetargu, jaki ogłosił klaster energetyczny zrzeszający Wałbrzych, 4 inne gminy i kilka spółek miejskich nie zgłosił się żaden oferent. Zapytaliśmy urzędników o to, czy Wałbrzych może zostać bez prądu.

Na to pytanie odpowiedź ma dać drugi przetarg, który już niebawem zostanie ogłoszony. Jednak szef wałbrzyskiego klastra — Roman Głód nie wyklucza, że jeśli nie przystąpi do niego żaden oferent, konieczne będzie podjęcie nadzwyczajnych kroków.

Trzeba będzie prosić o wsparcie ministerstwo, aby duże firmy wzięły udział w przetargu i aby ta cena była relatywna do tych potrzeb i do tych cen, które dzisiaj obowiązują – mówi Głód.

REKLAMA

Kilkusetprocentowe podwyżki cen energii to przede wszystkim zagrożenie dla nadchodzących inwestycji. Z jednej strony urzędnicy nie wyobrażają sobie sytuacji, w której nie będą ogrzewali szkół, urzędów czy jednostek zdrowia, z drugiej po pieniądze potrzebne na prąd sięgną do budżetów inwestycyjnych.

Za chwilę po prostu nie będziemy prowadzić żadnych inwestycji, ponieważ te pieniądze, które mamy na wkłady własne zostaną bezpośrednio skierowane na to, aby utrzymać te wszystkie instytucje i jednostki podległe gminie, które po prostu Muszą funkcjonować – dodaje Głód.

Umowa z dotychczasowym dostawcą prądu dla wałbrzyskiego klastra energetycznego kończy się 31 grudnia 2022 roku.

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Dodano: 28 września 2022 07:27
`