Czy w Aglomeracji Wałbrzyskiej powstanie biogazownia? Dyskusja o sensie budowy takiej instalacji

26 sierpnia 2022 11:16. Konferencja dot. sensu budowy biogazowni w Aglomeracji Wałbrzyskiej. Fot. Jacek Zych / Dziennik Wałbrzych

O tym, czy warto inwestować i budować w biogazownie rozmawiali w Wałbrzychu samorządowcy, naukowcy i specjaliści od ochrony środowiska.

Podczas spotkania wskazano Biogazownie jako alternatywny, w pełni ekologiczny i tani sposób pozyskiwania gazu. Co nie jest bez znaczenia – sposób z niemal zerowym śladem węglowym. Jak powiedział wprowadzając uczestników w temat konferencji prezydent Roman Szelemej, Wałbrzych ze swoją instalacją do przetwarzania odpadów, podpisanymi umowami z okolicznymi gminami i pełną wiedzą i kontrolą nad strumieniem odpadów i surowców posiada optymalne warunki do przetwarzania bioodpadów. Zapotrzebowanie na ich zagospodarowanie rośnie z roku na rok.

Gościem specjalnym konferencji był przedstawiciel ambasady Danii w Polsce Juppe Juul Petersen, który przedstawił to, w jaki sposób rozwija się technologia biogazowa w Danii. W kraju, który jest europejskim liderem w przetwarzaniu biomasy szacuje się, że w 2030 roku aż 75% gazu pochodziło będzie właśnie z tych technologii.

Biogazownie to nic innego jak instalacje, w których na skutek fermentacji bioodpadów produkowany jest gaz. W tym procesie wykorzystuje się między innymi odpady z przetwórstwa żywności, cukrowni, rzeźni i ubojni, gorzelni, browarów, mleczarni oraz przeterminowaną żywność.

To jest Nasz news

Do informacji, które tu opisujemy pierwsi dotarli reporterzy Dziennika Wałbrzych. Dziękujemy za to, że nas czytacie. Jeśli macie ciekawe informacje, lub byliście świadkami zdarzenia / wypadku – dajcie nam znać! Dziękujemy!

Dodano: 26 sierpnia 2022 11:16
 • Tomek pisze:

  Na Beethovena w Ripok-u prawie jak w biogazowni, tak mówią okoliczni mieszkańcy

 • Krecik pisze:

  Może czas to wykorzystać miast pozwalać by się marnowało?

 • Dodaj komentarz

  Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

  `