Czy pogoda w Wałbrzychu ekstremalnie się zmienia? Pytamy Krzysztofa Michałka z portalu Pogodny Wałbrzych

14 lipca 2023 09:29. Krzysztof Michałek z portalu Pogodny Wałbrzych. Fot. A.Pisarska / Dziennik Wałbrzych

Dlaczego pogoda w Wałbrzychu jest tak zmienna, czy ostatnie upalne dni można nazwać ekstremalnymi i jaka będzie reszta lata. Na te pytania odpowiada Annie Lakizie z redakcji ukraińskiej Dziennika Wałbrzych Krzysztof Michałek – wałbrzyski synoptyk z portalu Pogodny Wałbrzych.

W Wałbrzychu pogoda może zaskoczyć. W ciągu dnia słońce nagle zmienia się w deszcz i odwrotnie, temperatura również skacze. Dlaczego pogoda jest tak zmienna?
Nasze miasto jest naprawdę wyjątkowe ze względu na swoje położenie w górach. Powoduje to ciągłe zmiany pogody przez cały rok. Ze względu na wysokość i pasma górskie pogoda jest bardziej zmienna niż na nizinach. Czasami te zmiany są nieoczekiwane. Na przykład spodziewamy się silnych burz, ale pasmo górskie może je zatrzymać przed miastem. Dlatego z punktu widzenia pogody i klimatu Wałbrzych jest zawsze ciekawy.

Deszcze są przeważnie krótkotrwałe i niezbyt częste. Przynajmniej przez ostatni miesiąc.
– Na podstawie statystyk można stwierdzić, że nie ma znaczących odchyleń opadów od normy wieloletniej. Chociaż czasami deszcze mogą być trochę silniejsze lub wręcz przeciwnie, krótkotrwałe. Suma opadów w ciągu dnia jest zgodna z tym, co widzieliśmy w ostatnich latach. Można więc powiedzieć, że rzadkość i krótki czas trwania opadów w okresie letnim są charakterystyczne dla naszego miasta.

REKLAMA

A co z latem? Czy w związku z ostatnimi upalnymi dniami można mówić o anomaliach??
– We wtorek 11 lipca przeżyliśmy bardzo upalny dzień, z temperaturami przekraczającymi 30 stopni. Nie oznacza to jednak, że lato jest inne niż w poprzednich latach. W zeszłym roku w lipcu było pięć dni z temperaturą powyżej 30 stopni, podczas gdy w tym roku zdarzyło się to po raz pierwszy. Co prawda pierwsza dekada lipca jest cieplejsza niż rok wcześniej, ale należy pamiętać, że w 2022 roku tuż po 15 lipca rozpoczęła się fala upałów, która trwała do końca miesiąca i spowodowała wysoką średnią temperaturę.
Warto też zaznaczyć, że wysoka temperatura nie zawsze oznacza najcieplejszy miesiąc. Tak więc w tej chwili jest jeszcze za wcześnie, aby mówić o anomalii tego lata.

Jaka będzie pogoda w lipcu i sierpniu?
– W ciągu ostatnich pięciu lat lipiec miał kilka dni pogarszającej się pogody, kiedy temperatura nie przekraczała 20 stopni Celsjusza. W zeszłym roku stało się to na początku miesiąca, dwa lata temu – na końcu, a trzy lata temu – w środku. Był jednak rok, w którym temperatura była stabilna i tylko raz przekroczyła 30 stopni, a jednak ten lipiec okazał się najcieplejszy od pięciu lat. Jak widać, najwyższe temperatury nie zawsze oznaczają, że dany miesiąc jest faktycznie najgorętszy. 

Kilka miesięcy temu opublikowałem infografikę z informacją, że lato będzie stosunkowo suche i ciepłe. Jednak prognozy długoterminowe należy zawsze traktować z ostrożnością.

Co zobaczymy w najbliższym czasie za oknem?
– Najbliższych pięć, siedem, może dziesięć dni będzie ciepłych, z temperaturami powyżej 25 stopni. Można powiedzieć, że będzie gorąco, bo temperatura w Wałbrzychu jest trochę niższa niż na nizinach czy we Wrocławiu.

W tym tygodniu spodziewamy się również umiarkowanych opadów deszczu. Ten, który był wczoraj, przekaże pałeczkę dzisiejszemu czwartkowi. Deszcze te utrzymają się przeważnie do końca drugiej dekady miesiąca. Jednak warunki pogodowe mogą się zmieniać i ważne jest, aby śledzić wzorce pogodowe w celu uzyskania aktualnych informacji. Niewykluczone, że w ostatnim tygodniu lipca nastąpi zmiana pogody, która sprawi, że lipiec będzie względnie stabilny. Wtedy będzie można powiedzieć, że ten lipiec jest drugim najcieplejszym lipcem od pięciu, sześciu lat.

Czy możemy myśleć już o jesieni?
– Długoterminowe prognozowanie pogody to trudne zadanie. Mamy nadzieję, że będzie to „złota” polska jesień z babim latem. A teraz możemy cieszyć się wakacjami i słonecznymi dniami, nie zapominając o tym, że dni stają się coraz krótsze. Czytelnikom życzę dobrej pogody i zachęcam mieszkańców Wałbrzycha do śledzenia rzetelnych źródeł informacji, w tym moich prognoz.

Anna Lakiza

Tekst ukazał się w ukraińskiej wersji językowej Dziennika Wałbrzych shchodennyk.pl

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Dodano: 14 lipca 2023 09:29
`