Dodano: 9 kwietnia 2019 08:44
Niedźwiedzica. Cztery lata temu odkryli liczące pół tysiąca lat freski. Teraz chcą by była to jedna z atrakcji gminy
Tematy: freski kościół niedźwiedzica walim
W sobotę turyści po raz pierwszy w zorganizowanej grupie zwiedzą niewielki kościółek pod wezwaniem Świętego Mikołaja w Niedźwiedzicy. To tam w 2015 roku w czasie prac remontowych odkryto unikatowe malowidła z końca XV i początku XVI wieku. Polichromie przedstawiają sceny z życia świętych. Były przykryte kilkoma warstwami farby. Malowniczo położona świątynia może stać się kolejną atrakcją regionu, potrzebne są także pieniądze na dalsze prace.
W czasie przygotowań do remontu, po badaniach stratygraficznych okazało się, że wnętrza niewielkiego kościółka kryją ogromną tajemnicę. Pod białą farbą znaleziono na ścianach stare malowidła. Odkryte zostały freski z końca XV i XVI wieku. W kolejnych latach odkrycie było poddawane konserwacji.
– Polichromie odsłonięte w latach 2015 i późniejszych ukazują świętych. Ktoś by powiedział, że to nic specjalnego, bo w kościołach takie wizerunki można spotkać na co dzień, tylko że to są freski średniowieczne. Postaci świętego Mikołaja, świętego Sebastiana czy Krzysztofa. To te, które ja jestem w stanie poznać. Freski skrywają także tajemnicę autora, który nie jest znany – mówi Paweł Brzozowski z Centrum Kultury i Turystyki w Walimiu.
Prace konserwatorskie wciąż trwają, kościółek wciąż wymaga remont. Do tej pory udało się pozyskać kilkaset tysięcy złotych. Zdaniem specjalistów, by obiekt został w pełni zabezpieczony potrzeba około miliona złotych, a wszystko wskazuje na to, że świątynia wciąż kryje tajemnice.
– Cała ściana za tryptykiem, za ołtarzem głównym jest pomalowana i tam odpada farba, malowidła same się odsłaniają – dodaje Brzozowski.
Sobotnie zwiedzanie to pierwsza taka okazja od odkrycia. Spotkanie zaplanowano 13 kwietnia o godzinie 13. Obowiązuje jednak rezerwacja. Informacje można znaleźć na stronie internetowej Zamku Grodno. Chętni do zwiedzania muszą potwierdzić swój udział telefonicznie.
Zobacz także
- Głuszyca. „Aktywny Senior” – praktyczne wskazówki dla bezpieczeństwa i mobilności
- Jedlina -Zdrój. Lodowa atrakcja dla każdego
- Konkurs na logo „Tygla. Muzeum Wałbrzyszan” unieważniony. Dyrektor mówi o falstarcie
- Wilk w centrum Wałbrzycha? Przyrodnicy i miasto otrzymali sygnał, że drapieżnik mógł być w Parku Jana III Sobieskiego
- Wałbrzych. Nowe boisko i plac zabaw na Piaskowej Górze
- Wałbrzych. Cytryny zamiast mandatów. Akcja młodzieży i policji
Najczęściej czytane
- Trwa dodatkowy zrzut wody w Lubachowie. Usterka na zaporze ma być usunięta „na sucho”
- Zagórze Śląskie. Woda odkryła pozostałości zalanych zabudowań. Trwa usuwanie awarii na zaporze
- Jarmark Bożonarodzeniowy w Starych Bogaczowicach – warto się tam wybrać
- Świąteczny Jarmark w Szczawnie-Zdroju. Dwa dni w bożonarodzeniowej atmosferze
- Wypadek w Szczawnie-Zdroju. Duże utrudnienia. Cześciowo zablokowana jedna z ulic