Cztery firmy chcą projektować S5 z Sobótki do Bolkowa. GDDKiA właśnie otworzyła oferty

4 marca 2021 15:46. Obecna DK35. Przejazd kolejowy na DK35 pomiędzy Marcinowicami a Pszennem. fot. Jacek Zych / Dziennik Wałbrzych

Tematy: 


Cztery firmy są zainteresowane opracowaniem dokumentacji dla budowy i rozbudowy autostrady A4 na odcinku Legnica Południe – Wrocław Wschód i budowy drogi ekspresowej S5 z Sobótki do Bolkowa – informuje Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad. Propozycje wahają się od 28 do 76 milionów złotych.

Generalna dyrekcja na ten cela ma zarezerwowanych około pięćdziesięciu milionów złotych. Przypomnijmy, to pierwsza z dwóch części przetargu na opracowanie „Studium techniczno-ekonomiczno-środowiskowego z elementami koncepcji programowej” i „Programem funkcjonalno-użytkowym wraz z uzyskaniem decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach na cały odcinek od Krzyżowej do Wrocławia i S5 od Sobótki do Bolkowa”.

Otwarte oferty dotyczą osiemdziesięciu kilometrów autostrady A4 i około pięćdziesięciokilometrowego odcinka S5. W drugim przetargu, na projektowanie odcinka A4 od Krzyżowej do Legnicy, o długości około trzydziestu sześciu kilometrów zgłosiło się pięć firm. Tu oferty wahają się od dziesięciu do piętnastu milionów złotych.

REKLAMA

S5 to nowa droga, która ma prowadzić z Wrocławia przez okolice Świdnicy do Bolkowa. Kompletowanie pełnej dokumentacji i pozyskiwanie odpowiednich pozwoleń może potrwać nawet trzy lata. Kolejne dwa lata mogą zająć wybory wykonawców. Prace drogowe ruszyły by najwcześniej w 2025 roku. Nowa S5 ma mieć około pięćdziesięciu kilometrów. Ma odciążyć, a miejscami wręcz zastąpić obecną drogę krajową numer 35.

Optymistyczna wizja mówi o tym, że za dziesięć lat będziemy mieli na Dolnym Śląsku sieć dróg składającą się ze zmodernizowanej A4, zakończoną budowę S3 i S5, oraz zmodernizowaną S8.

 

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Dodano: 4 marca 2021 15:46
`