Dodano: 29 marca 2020 12:39
Czesko-polskie tajemnice i historie naszego regionu w nowym serialu Czeskiej Telewizji
Do informacji, które tu opisujemy pierwsi dotarli reporterzy Dziennika Wałbrzych. Dziękujemy za to, że nas czytacie. Jeśli macie ciekawe informacje, lub byliście świadkami zdarzenia / wypadku – dajcie nam znać! Dziękujemy!
Dziś o 14.20 czeska telewizja publiczna wyemituje pierwszy odcinek serialu „Razem na granicy” (Spolu na hranici), opowiadającego o życiu na polsko-czeskim pograniczu. Pierwsze odcinki to tajemnice i historie związane z wydobyciem w naszym regionie węgla, uranu czy złota.
Bohaterami odcinka są nieczynne kopalnie – atrakcje turystyczne – opowiadające ukrytą pod ziemią historię granicy polsko-czeskiej. Poznajemy niezwykły świat szybów, sztolni i korytarzy, historie wydobycia złota, srebra, miedzi i żelaza, a także węgla i łupku. Serial opowiada historie związane z burzliwą historią XX wieku. O nazistowskich podziemiach zbudowanych podczas II wojny światowej i sowieckich grabieżach uranu.
W drugim z ośmiu odcinków autorzy filmu zabiorą nas do Adršpachu, Jesioników i Czeskiego Raju, gdzie w pobliżu granicy spotykają się polscy i czescy skałkarze. Od Gór Izerskich przez Góry Stołowe do Rychleby i Jesioników to krajobraz, który przyciąga amatorów wspinaczki górskiej. Kamienne mury, grzbiety, wieże i gigantyczne głazy wyznaczają wspólną granicę. Po obu jej stronach Czesi i Polacy spotykają się na skałach i czują się jak w domu.
Ośmioczęściowa nowość dokumentalna powstała dzięki współpracy regionalnych studiów czeskiej i polskiej telewizji publicznej. Każdy odcinek dotyka obu stron granicy.
– Niezwykle interesujące było znalezienie motywów, które jednoczą, motywują i przede wszystkim spełniają ludzi. Chcieliśmy pokazać, że ludzie w tym obszarze są bardzo blisko siebie i że można w nich zobaczyć i poczuć. Chcieliśmy też, aby widzowie chcieli chodzić do miejsc, które robimy, aby ich poznać – powiedział autor scenariusza serialu. Josef Albrecht

Turyści w adrspaskich skałach. fot. Jacek Zych / Dziennik Wałbrzych
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także
- Tragedia na Białym Kamieniu. Pierwsze ustalenia śledczych
- Wałbrzych. Kobieta śmiertelnie potrącona przez miejski autobus. Jest akt oskarżenia
- Wałbrzych kontra Wrocław. Miasta walczą na frekwencję. Dla wygranego darmowe ZOO lub Zamek Książ
- Klasyka w najlepszym wydaniu w Pałacu Jedlinka
- Głuszyca. Zapisy na półkolonię ruszają już 9 czerwca – kto pierwszy, ten lepszy
- Szczawno-Zdrój zaprasza na sportowy Dzień Dziecka. Turniej koszykówki, dmuchańce i zabawa na boiskach
Najczęściej czytane
Szczawno-Zdrój z bogatym programem na koniec maja. Turnieje, koncerty, festiwale i spacery
Autobusowy kryzys w powiecie. Wałbrzych odciął wsparcie, starostwo reaguje dopłatami do transportu
Mężczyzna podpalił się w Wałbrzychu. Dramatyczne sceny na Białym Kamieniu
Wałbrzych. Osiem obiektów ochrony zbiorowej. Ile osób znajdzie w nich schronienie?
260 milionów do wydania na termomodernizacje. Czasu na wydanie jest bardzo mało