Dodano: 24 czerwca 2022 06:18

Czeskie banknoty zostaną wycofane z użytku. Ten weekend to ostatni moment, żeby je wydać

Tematy: 


To bardzo ważna wiadomość dla turystów i mieszkańców terenów przygranicznych. W Czechach, od 1-go lipca, ważność stracą niektóre banknoty. Warto sprawdzić co mamy jeszcze w portfelu. Narodowy Bank Czeski systematycznie modyfikuje banknoty, przede wszystkim pod względem bezpieczeństwa. Teraz wycofuje z obiegu te, których zabezpieczona są najsłabsze.

– Na pierwszy rzut oka jest to srebrny pasek identyfikacyjny, przecinający banknot o góry do dołu. W nowej wersji jest zdecydowanie szerszy, a przechylając banknot widać, że zmienia się jego kolor na brązowo fioletowy. – Wyjaśnia Ivana Bilkova z Czeskiej Centrali Ruchu Turystycznego.

Żebyśmy jednak mieli mieli pewność, najlepiej sprawdzić rok wyprodukowania banknotu. Z obiegu zostaną wycofane 100, 200, 500 1000 i 2000 Koron, wyprodukowane do końca XX wieku.

– Data produkcji znajduje się na każdym banknocie, z lewej strony, w zależności od nominału na górze lub na dole banknotu. – dodaje Bilkova.

Całą listę banknotów wycofywanych z użycia znaleźć można na stronie polskiej stronie vizitczechrepublik.cz i w mediach społecznościowych.

A co jeśli nie wydamy pieniędzy do końca czerwca? Nie przepadną. Jeszcze przez rok wymienić je będzie można w bankach i instytucjach kredytowych. Po tym okresie już tylko w Narodowym Banku Czeskim.

Banknot 100-koronowy. Fot. Jacek Zych / Dziennik Wałbrzych

Banknot 100-koronowy. Fot. Jacek Zych / Dziennik Wałbrzych

Banknoty 200-koronowe. Fot. Jacek Zych / Dziennik Wałbrzych

Dodaj komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

To jest Nasz news

Do informacji, które tu opisujemy pierwsi dotarli reporterzy Dziennika Wałbrzych. Dziękujemy za to, że nas czytacie. Jeśli macie ciekawe informacje, lub byliście świadkami zdarzenia / wypadku – dajcie nam znać! Dziękujemy!

Zobacz także