Dodano: 24 czerwca 2022 06:18

Czeskie banknoty zostaną wycofane z użytku. Ten weekend to ostatni moment, żeby je wydać

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Tematy: 


To jest Nasz news

Do informacji, które tu opisujemy pierwsi dotarli reporterzy Dziennika Wałbrzych. Dziękujemy za to, że nas czytacie. Jeśli macie ciekawe informacje, lub byliście świadkami zdarzenia / wypadku – dajcie nam znać! Dziękujemy!

To bardzo ważna wiadomość dla turystów i mieszkańców terenów przygranicznych. W Czechach, od 1-go lipca, ważność stracą niektóre banknoty. Warto sprawdzić co mamy jeszcze w portfelu. Narodowy Bank Czeski systematycznie modyfikuje banknoty, przede wszystkim pod względem bezpieczeństwa. Teraz wycofuje z obiegu te, których zabezpieczona są najsłabsze.

– Na pierwszy rzut oka jest to srebrny pasek identyfikacyjny, przecinający banknot o góry do dołu. W nowej wersji jest zdecydowanie szerszy, a przechylając banknot widać, że zmienia się jego kolor na brązowo fioletowy. – Wyjaśnia Ivana Bilkova z Czeskiej Centrali Ruchu Turystycznego.

Żebyśmy jednak mieli mieli pewność, najlepiej sprawdzić rok wyprodukowania banknotu. Z obiegu zostaną wycofane 100, 200, 500 1000 i 2000 Koron, wyprodukowane do końca XX wieku.

REKLAMA

– Data produkcji znajduje się na każdym banknocie, z lewej strony, w zależności od nominału na górze lub na dole banknotu. – dodaje Bilkova.

Całą listę banknotów wycofywanych z użycia znaleźć można na stronie polskiej stronie vizitczechrepublik.cz i w mediach społecznościowych.

A co jeśli nie wydamy pieniędzy do końca czerwca? Nie przepadną. Jeszcze przez rok wymienić je będzie można w bankach i instytucjach kredytowych. Po tym okresie już tylko w Narodowym Banku Czeskim.

Banknot 100-koronowy. Fot. Jacek Zych / Dziennik Wałbrzych

Banknot 100-koronowy. Fot. Jacek Zych / Dziennik Wałbrzych

Banknoty 200-koronowe. Fot. Jacek Zych / Dziennik Wałbrzych

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Zobacz także