Dodano: 6 czerwca 2024 13:00

Czesi wycofali z obiegu banknoty. To ostatni moment, żeby je łatwo wymienić

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Tematy: 


Tylko do końca miesiąca w bankach komercyjnych będzie można wymieniać stare projekty banknotów na nowe. Przestały obowiązywać z końcem czerwca 2022 roku, a od 1 lipca tego roku właściciele tych starych modeli, żeby je wymienić na nowe, będą musieli udać się do jednego z oddziałów Narodowego Banku Czeskiego.

Narodowy Bank Czeski systematycznie modyfikuje banknoty, przede wszystkim pod względem bezpieczeństwa. Teraz wycofuje z obiegu te, których zabezpieczona są najsłabsze. Na pierwszy rzut oka jest to srebrny pasek identyfikacyjny, przecinający banknot o góry do dołu. W nowej wersji jest zdecydowanie szerszy, a przechylając banknot widać, że zmienia się jego kolor na brązowo fioletowy. W obiegu nie ma ich od czerwca 2022 roku. Do końca czerwca tego roku można je jednak wciąż wymieniać na nowe w każdym banku komercyjnym czy placówce pocztowej.  Od 1 lipca już tylko w Narodowym Banku Czeskim.

Jeśli macie w domu jakieś korony, najlepiej sprawdzić rok wyprodukowania banknotu. Z obiegu zostały wycofane 100, 200, 500 1000 i 2000 Koron, wyprodukowane do końca XX wieku. Data produkcji znajduje się na każdym banknocie, z lewej strony, w zależności od nominału na górze lub na dole banknotu. Całą listę banknotów wycofywanych z użycia znaleźć można na stronie polskiej stronie vizitczechrepublik.cz i w mediach społecznościowych.

REKLAMA

Banknot 100-koronowy. Fot. Jacek Zych / Dziennik Wałbrzych

Banknot 100-koronowy. Fot. Jacek Zych / Dziennik Wałbrzych

Banknot 100-koronowy. Fot. Jacek Zych / Dziennik Wałbrzych

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Zobacz także