Czerwone i niebieskie tablice rejestracyjne – co one oznaczają

14 września 2021 12:30. Czerwone i niebieskie tablice rejestracyjne- co one oznaczają. fot. użyczona / Artykuł sponsorowany
Artykuł sponsorowany

Tematy: 


Tablice rejestracyjne w naszym kraju, są obowiązkowym elementem, w którym musi zostać wyposażony samochód. Okazuje się, że liczba wariantów kolorystycznych „blach” jest dość pokaźna, a dwa najpopularniejsze z nich- czerwony i niebieski- nie jest stosowany bez powodu. Co więc one oznaczają?

Czerwone tablice rejestracyjne- na co wskazują?

Zacznijmy od czerwonych tablic rejestracyjnych, które w naszym kraju są dość popularne. Roboczo nazywane są one tablicami tymczasowymi i są wydawane tylko i wyłącznie na wniosek właściciela pojazdu i tylko w określonych przypadkach. Co więcej ich ważność obowiązuje jedynie przez około 30 dni. Do czego służą czerwone tablice rejestracyjne? Otóż są one stosowane w przypadku oznaczania pojazdu z rejestracją czasową. Takie tablice charakteryzują się czerwoną czcionką, naniesioną na białe tło. Do 2019 roku, można było wyróżnić dwa warianty czerwonych tablic rejestracyjnych:

REKLAMA
  • wariant zwykły- stosowany również w przypadku przyczep, a także motocykli
  • wariant tablic badawczych- służyły one tylko i wyłącznie do oznaczenia pojazdów, które było częściowo zarejestrowane, głównie w celu przeprowadzenia badań homologicznych lub celem przeprowadzenia badań pojazdów przez jednostki do tego upoważnione.

Kiedy pojazd może być oznaczony czerwonymi tablicami rejestracyjnymi? Otóż w ustawie przewidziane jest kilka przypadków, w obliczu których niezbędne jest wyrobienie tablic tymczasowych- czerwonych. Po pierwsze tymczasowe tablice są wydawane w przypadku wywozu pojazdu za granicę- o ile został on wyrejestrowany przez właściciela. Kolejnym przypadkiem w którym można oznaczyć auto czerwonymi tablicami rejestracyjnymi jest przejazd związany z koniecznością wykonania badania technicznego pojazdu lub wykonania jego naprawy, a także sprowadzenia pojazdu zza granicy i jego odbioru na terytorium Polski. Tablice tymczasowe można także uzyskać, w momencie kiedy oczekujemy na odbiór wtórnika dotychczasowej tablicy rejestracyjnej np. w przypadku jej kradzieży czy uszkodzenia- obowiązuje to również w przypadku oczekiwania na tablice indywidualne. Do roku 2002 tablice tymczasowe były również wydawane przy każdej zmianie właściciela pojazdu, jednak szybko zrezygnowano z tego rozwiązania. Warto jednak pamiętać, że są one ważne przez 30 dni, z możliwością jednorazowego przedłużenia o kolejne 14 dni. Po upływie tego terminu, tablice należy zwrócić do właściwego wydziału komunikacji.

Co oznaczają niebieskie tablice rejestracyjne?

Kolejno w Polsce możemy spotkać się z tablicami rejestracyjnymi w kolorze niebieskim. Na naszych drogach możemy je spotkać zdecydowanie rzadziej niż czerwone odpowiedniki. Niebieskie tablice rejestracyjne przeznaczone są dla pojazdów, które należą do przedstawicieli dyplomatycznych, a także do urzędów konsularnych oraz misji specjalnych innych państw i organizacji międzynarodowej wraz z ich personelem. Tablice dyplomatyczne czyli niebieskie mają niezwykle charakterystyczny wygląd- białe znaki umieszczone są na niebieskim tle. Jednak w odróżnieniu od pozostałych tablic rejestracyjnych, niebieskie tablice rejestracyjne wydawane w naszym kraju nie mają „eurobandu” czyli charakterystycznego symbolu Unii Europejskiej, a także nie mają znaku PL w lewej części rejestracji. Jeśli zaś chodzi o wymiary niebieskich tablic rejestracyjnych, to nie różnią się one od zwykłych tablic rejestracyjnych. Mają one wymiary 520 x 114 milimetrów, w przypadku modeli jednorzędowych i 305 x 214 mm dla tablic dwurzędowych. Zgodnie z rozporządzeniem Ministra Infrastruktury, pojazdy dyplomatyczne muszą również posiadać na swoich tablicach znak w postaci liter „CD”, a w przypadku pojazdu konsularnego znak „CC”. Warto również pamiętać, że w przypadku niebieskich tablic rejestracyjnych, muszą składać się one z 7 znaków gdzie pierwsza litera wskazuje na województwo- jednak w praktyce wpisuje się literę W, gdyż wszystkie niebieskie tablice rejestracyjne wydawane są przez wojewodę mazowieckiego. Trzy kolejne cyfry wskazują na państwo lub organizację międzynarodową, a trzy ostatnie mają określać przeznaczenie pojazdu.

Zobacz też: jak zdjąć tablice rejestracyjne

/Artykuł sponsorowany/

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Artykuł sponsorowany

To jest artykuł sponsorowany nadeslany przez naszego klienta. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść zawartą w artykule.

Dodano: 14 września 2021 12:30
`