W tegorocznej edycji kampanii społecznej „Toyota Bezpieczny Kierowca” pozostały jeszcze dwie edycje otwartych dla mieszkańców regionu, bezpłatnych szkoleń. Uczestnicy kursów zyskują nie tylko cenną wiedzę związaną z techniką prowadzenia samochodu oraz bezpieczeństwem na drodze. Poznają również możliwości aut hybrydowych i mają kontakt z technologiczną rewolucją Toyota Safety Sense.
Kampania „Toyota Bezpieczny Kierowca” już od 2006 bezpłatnie doskonali kierowców z Dolnego Śląska. Dotychczas udział w szkoleniach wzięło już ok. 2300 osób, a tegoroczna akcja powiększa to grono o ok. stu kolejnych uczestników. Wszystko za sprawą partnerów „Bezpiecznego Kierowcy”, którymi są: Toyota Motor Manufacturing Poland, Toyota Nowakowski, Ronal oraz Fundusz Regionu Wałbrzyskiego.
Za nami już edycja kursów, w których uczestniczyły zakochane pary, a także cykl dla pracowników fabryki Toyota Motor Manufacturing Poland. Wszystkie kursy składają się z części teoretycznej i praktycznych zajęć na placu manewrowym, a kończą się eliminacjami do finału konkursu „Toyota Bezpieczny Kierowca 2018”.
– Weekend z „Bezpiecznym Kierowcą” to dla mnie niezwykle cenne doświadczenie. Instruktorzy zarówno w czasie teorii, jak i praktyki, zwrócili uwagę na wiele, niby oczywistych zasad, o których jednak zapomina się albo je niekiedy bagatelizuje. Co najważniejsze, człowiek uświadamia sobie jak jest ułomny i jak często może stać się tym, najsłabszym ogniwem na drodze. Trzeba myśleć i przewidywać. Fajną sprawą jest też kontakt z nowoczesną motoryzacją, z autami hybrydowymi czy nowinkami technicznymi, bo nie każdy przecież może sobie pozwolić na zakup takiego samochodu – opowiada Elżbieta Marszałek, uczestniczka szkoleń.
Kolejne szkoleniowe weekendy to 10-11 marca oraz 14-15 kwietnia. Pierwsze spotkanie odbędzie się tylko dla pań, z okazji Dnia Kobiet. Z kolei następne, przeznaczone jest dla samych panów. Ostateczna walka o tytuł odbędzie się w zupełnie nowej formule podczas Dolnośląskiego Rajdu o Kropelce, który przewidziany jest na 24 czerwca z bazą w Świdnicy. Informacje o warunkach uczestnictwa opublikowane są na stronie www.bezpieczny-kierowca.pl. Tam także znajduje się wiele cennych wskazówek oraz porad związanych z bezpiecznym poruszaniem się po drogach.
– Kładziemy nacisk na nowe technologie, czyli systemy bezpieczeństwa oraz silniki hybrydowe. Jest to ważne, zwłaszcza w kontekście tego, że w Wałbrzychu niebawem powstawać będą kluczowe elementy hybryd. Już od jesieni u nas produkowane będą przekładnie do napędów hybrydowych, a w zakładzie Toyoty w Jelczu-Laskowicach od 2019 roku silniki stosowane w hybrydach – mówi Piotr Starczukowski, pomysłodawca akcji i twórca Wałbrzyskiej Akademii Bezpiecznej Jazdy. Co istotne, w związku z nową linią produkcyjną, wałbrzyska fabryka Toyoty planuje również wzrost zatrudnienia.
Każdy uczestnik bezpłatnych szkoleń prowadzonych przez Wałbrzyską Akademię Bezpiecznej Jazdy w praktyce poznaje też Toyota Safety Sense, czyli innowację w bezpieczeństwie. Od 2015 roku wszystkie osobowe modele Toyoty, poczynając już od najmniejszych, są wyposażone w zaawansowany technicznie, oparty na innowacyjnej elektronice system bezpieczeństwa aktywnego, znacznie minimalizujący ryzyko kolizji. To zespół systemów w skład którego wchodzą m.in. układy wczesnego reagowania w razie ryzyka zderzenia, wczesnego reagowania w razie ryzyka zderzenia z systemem wykrywania pieszych, ostrzegania o niezamierzonej zmianie pasa ruchu, ostrzegania o niezamierzonej zmianie pasa ruchu z funkcją powrotu na zadany tor jazdy, rozpoznawania znaków drogowych oraz automatyczne światła drogowe i aktywny tempomat.