REKLAMA
REKLAMA

Dodano: 26 listopada 2025 19:47

Czechy za rogiem. Pardubice. Jedyny taki jarmark bożonarodzeniowy w Czechach

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Tematy: 


REKLAMA

Już nie Praga, nie Ołomuniec, nie Brno – w tym roku czeską gwiazdą jarmarków świątecznych są z całą pewnością Pardubice. Czeska stolica pierników – taki czeski Toruń –  zaprasza na bożonarodzeniowy jarmark, jakiego próżno szukać w innych miastach.

Główną atrakcją tegorocznego jarmarku w Pardubicach jest piernikowa trasa po kawiarniach i gospodach z aż czterdziestoma przystankami i pięćdziesięcioma specjałami. Poza tradycyjnie obecnymi na czeskich jarmarkach grzanym winem i ponczem w Pardubicach będzie można spróbować tradycyjnego słodkiego piernika, będącego symbolem tego miasta. Ale! Są też piernikowe ciasta, piernikowe cappuccino czy też piernikowe grzane wina. To nie wszystko – na jarmarkowych straganach i w restauracjach traficie na tak nietypowe połączenia jak piernikowe knedle z kaczką i czerwoną kapustą. Jednym słowem: tak piernikowego jarmarku próżno szukać w bliższej i dalszej okolicy.

REKLAMA

Nowoczesne centrum kształcenia w Wałbrzychu.
Branżowe Centrum Umiejętności stawia na mechatronikę i technologie przyszłości

bcu-mechatronika.pl

Centrum pardubickiego jarmarku to Rynek, czyli plac Perštýnské, na którym stragany ustawiono dookoła miejskiej choinki. W weekendy gra tam muzyka, jest karuzela dla dzieci i większa, dla dorosłych. Dla dzieci przygotowano warsztaty, gdzie bezpłatnie mogą zrobić własną, papierową szopkę. Nie znacie czeskiego? Nic nie szkodzi. Do tego znajomość języka jest niepotrzebna.

REKLAMA
Rekama - Nauka Jazdy Krzysztof Machowski

Pardubice to nie tylko jednak jarmark bożonarodzeniowy. Będąc w tym mieście nie sposób nie zajść na zamek czy do nowoczesnego Centrum Kultury i Sztuki Automatyczne Młyny. To taka Pardubicka Stara Kopalnia. Spacer po zasypanym śniegiem mieście to sama przyjemność – a spacerując warto zobaczyć:

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

  • Zamek w Pardubicach: renesansowy zamek z przełomu XV i XVI wieku. Dowiesz się o rodzie szlacheckim Perštýnów, przejdą przez historyczne sale. Zobaczysz skrzynię, która 500 lat temu służyła jako pomysłowy sejf. Jej rozmiar i umiejscowienie zaskoczą Państwa.
  • Mázhaus: gotycki dom, który został przebudowany w stylu renesansowym. W przeszłości były to domy, w których rodzina nie tylko zajmowała się rzemiosłem, ale mogła również zakwaterować podróżnych. Zajrzyj do podziemi, które służyły jako więzienie.
  • Kościół św. Bartłomieja – romański kościół z 1295 r., przebudowany przez Wilhelma z Pernštejna w 1507 r. Miał służyć jako rodzinne mauzoleum.
  • Automatyczne młyny – dzieło architekta Josefa Gočára, reprezentujące funkcjonalizm i wczesny kubizm z geometrycznymi kształtami i monumentalnym wyglądem.
  • Teatr Wschodnioczeski – secesyjna budowla z historycznym żyrandolem i malowaną kurtyną.
  • Krematorium w Pardubicach – przykład rondokubizmu. Nie można wejść do środka, ale widok na zewnętrzną część budynku jest tego wart.

Z Wałbrzycha do Pardubic jest bliżej niż do Pragi, Drezna, czy Berlina. Dojazd jest banalnie prosty i całkiem wygodny. Wystarczy auto zostawić w przygranicznym Mezimesti, skąd pociągiem bezpośrednio dojedziemy do Hradca Kralove. Tam pięciominutowa przesiadka i już za nieco kwadrans jesteśmy w Pardubicach.

Fot. użyczone

Fot. użyczone

Fot. użyczone

Fot. użyczone

Fot. użyczone

Fot. użyczone

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Skończyłeś czytać? Zobacz najważniejsze aktualności z Wałbrzycha:

PRZEJDŹ DO STRONY GŁÓWNEJ →

Zobacz także