Czechy się zamykają. Od poniedziałku nie wjedziesz, ani nie wyjedziesz z Czech

13 marca 2020 13:30. Przejście graniczne Golińśk/Mezimesti. 10.02.2019 r. . fot. Jacek Zych / Dziennik Wałbrzych
Kontrole graniczne

Tematy: 


To jest Nasz news

Do informacji, które tu opisujemy pierwsi dotarli reporterzy Dziennika Wałbrzych. Dziękujemy za to, że nas czytacie. Jeśli macie ciekawe informacje, lub byliście świadkami zdarzenia / wypadku – dajcie nam znać! Dziękujemy!

Od północy z niedzieli na poniedziałek rząd czeski  zamyka granice Republiki Czeskiej.  Cudzoziemcy bez stałego lub tymczasowego pobytu nie będą mogli wjechać do kraju, Czesi nie będą mogli podróżować za granicę. W piątek poinformował o tym premier Andrej Babiš.

– Wprowadzamy zakaz wjazdu do Czech dla wszystkich cudzoziemców, z wyjątkiem tych, którzy mają czasowy lub stały pobyt w naszym kraju. Rząd zdecydował także, że zabroni obywatelom Czech i obcokrajowcom, którzy mają stałe lub czasowe miejsce pobytu w Czechach, opuścić Republikę Czeską – powiedział premier .

– Jest to bardzo trudny środek, ale może znacznie przyczynić się do zapobiegania rozprzestrzenianiu się koronawirusa – dodał Jan Hamáček, minister spraw wewnętrznych.

REKLAMA

Zakaz nie będzie dotyczył kierowców ciężarówek, autobusów, pociągów i ratowników medycznych.

Polacy pracujący w regionie przygranicznym w odległości 50 kilometrów od granicy czeskiej mogą nadal bez problemu przekraczać granicę.

Rząd nakazał również obowiązkową kwarantannę dla wszystkich osób, które powracają z krajów podwyższonego ryzyka. Jak dotąd kwarantanna dotyczyła tylko osób powracających z Włoch. Teraz do listy dołączono Chiny, Korę Południową, Iran i Włochy. Rząd czeski wskazał również obszary Hiszpanii, Austrii, Niemiec, Norwegii, Szwecji, Francji, Belgii, Holandii, Danii, Wielkiej Brytanii i Szwajcarii.

Osoby zwolnione i pracujące na przykład w regionie przygranicznym do 50 kilometrów nie są objęte rozporządzeniem w sprawie kwarantanny.

Postaw nam kawę na buycoffee.to

Dodano: 13 marca 2020 13:30
`