Czechy. Rząd wprowadza stan wyjątkowy. Jakie zmiany na granicy?

4 marca 2022 15:50. Petr Fiala podczas odprawy z policjantami w Pradze. Fot. źródło: P.Fiala Twitter

Tematy: 


W związku z masowym napływem uchodźców premier czeskiego Rządu Petr Fiala ogłosił od piątku 4 marca stan wyjątkowy. Ma on pomóc w opanowaniu sytuacji z coraz większą liczbą uchodźców wjeżdżających na teren Republiki Czech.

Premier Fiala zapowiedział, że wprowadzenie stanu wyjątkowego nie będzie w żaden sposób wpływało na funkcjonowanie zwykłych obywateli. W żaden sposób ma nie zmienić też zasad wjazdu do Republiki Czeskiej obywateli Unii Europejskiej. Pomóc ma w wykorzystaniu wszystkich ludzkich sił oraz środków materialnych na poziomie samorządów regionalnych. Jego zdaniem nie będzie potrzeby ograniczania w żaden sposób przepływu osób, edukacji, handlu czy usług.

Dziękuję wszystkim, którzy pomagają. Poziom solidarności i pomocy dla cierpiącej Ukrainie jest ogromny. I właśnie po to, by wszystkim zarządzały władze państwowe, regiony, gminy, organizacje non-profit i wolontariusze, konieczny jest stan wyjątkowy. – powiedział minister spraw wewnętrznych Vít Rakušan, dodając, że stan wyjątkowy zapewni Ukraińcom komfort i bezpieczeństwo. dla naszych obywateli.  –  Nikt nie musi się martwić zamykaniem sklepów lub zakazem podróżowania. Wykorzystamy stan wyjątkowy wyłącznie jako narzędzie zarządzania kryzysowego, które pozwoli administracji państwowej i samorządowej skuteczniej zarządzać sytuacją.

Szacuje się, że od początku rosyjskiej agresji na Ukrainę do Cech przyjechało około 20 tysięcy uchodźców. Według rządu każdego dnia przybywać ma kolejnych pięć tysięcy.

Dodano: 4 marca 2022 15:50
`