Czechy. Rząd wprowadza stan wyjątkowy. Jakie zmiany na granicy?

4 marca 2022 15:50. Petr Fiala podczas odprawy z policjantami w Pradze. Fot. źródło: P.Fiala Twitter

Tematy: 


W związku z masowym napływem uchodźców premier czeskiego Rządu Petr Fiala ogłosił od piątku 4 marca stan wyjątkowy. Ma on pomóc w opanowaniu sytuacji z coraz większą liczbą uchodźców wjeżdżających na teren Republiki Czech.

Premier Fiala zapowiedział, że wprowadzenie stanu wyjątkowego nie będzie w żaden sposób wpływało na funkcjonowanie zwykłych obywateli. W żaden sposób ma nie zmienić też zasad wjazdu do Republiki Czeskiej obywateli Unii Europejskiej. Pomóc ma w wykorzystaniu wszystkich ludzkich sił oraz środków materialnych na poziomie samorządów regionalnych. Jego zdaniem nie będzie potrzeby ograniczania w żaden sposób przepływu osób, edukacji, handlu czy usług.

Dziękuję wszystkim, którzy pomagają. Poziom solidarności i pomocy dla cierpiącej Ukrainie jest ogromny. I właśnie po to, by wszystkim zarządzały władze państwowe, regiony, gminy, organizacje non-profit i wolontariusze, konieczny jest stan wyjątkowy. – powiedział minister spraw wewnętrznych Vít Rakušan, dodając, że stan wyjątkowy zapewni Ukraińcom komfort i bezpieczeństwo. dla naszych obywateli.  –  Nikt nie musi się martwić zamykaniem sklepów lub zakazem podróżowania. Wykorzystamy stan wyjątkowy wyłącznie jako narzędzie zarządzania kryzysowego, które pozwoli administracji państwowej i samorządowej skuteczniej zarządzać sytuacją.

REKLAMA

Szacuje się, że od początku rosyjskiej agresji na Ukrainę do Cech przyjechało około 20 tysięcy uchodźców. Według rządu każdego dnia przybywać ma kolejnych pięć tysięcy.

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Dodano: 4 marca 2022 15:50
`