Dodano: 22 marca 2021 12:01

Czechy. Rok temu zmarła pierwsza osoba chora na COVID-19. Tysiące krzyży na rynku w Pradze

Tematy: 


Dziś mija rok od śmierci pierwszej osoby w Czechach z powodu COVID-19 – przypominają czeskie media. Od tego czasu u naszego południowego sąsiada zmarło na tę chorobę dwadzieścia pięć tysięcy osób. W południe ich pamięć uczczono minutą ciszy.

Jako obywatele, publicyści i aktywiści wzywamy społeczeństwo czeskie, aby pamiętało o ofiarach pandemii. Jesteśmy przekonani, że wspólne dzielenie się smutkiem i pamięcią o ofiarach pozwoli naszemu społeczeństwu lepiej i godniej wkroczyć w przyszłość, która czeka nas po zakończeniu pandemii. Będzie wiele nowych wyzwań, z którymi będziemy musieli sobie radzić – informują organizatorzy akcji.

Minuta ciszy to jednak nie jedyny moment, w którym uczczono pamięć osób, które zmarły na COVID-19. Dziś na Rynku Starego Miasta w Pradze namalowanych zostało 25 tysięcy krzyży, które symbolizują ofiary pandemii.

Przypomnijmy, pod koniec ubiegłego tygodnia przedstawiciele czeskiego resortu zdrowia informowali, że sytuacja epidemiczna w Czechach stabilizuje się, wciąż jest jednak dość trudna. W tamtejszych szpitalach przebywa blisko dziewięć tysięcy osób chorych na COVID-19. U blisko dwóch tysięcy przebieg choroby jest ciężki.

Zobacz także