Czechy kończą stan wyjątkowy. Dziś podjęto decyzję

7 kwietnia 2020 17:37. fot. Jacek Zych / Dziennik Wałbrzych

Tematy: 


To jest Nasz news

Do informacji, które tu opisujemy pierwsi dotarli reporterzy Dziennika Wałbrzych. Dziękujemy za to, że nas czytacie. Jeśli macie ciekawe informacje, lub byliście świadkami zdarzenia / wypadku – dajcie nam znać! Dziękujemy!

Dosłownie przed kilkunastoma minutami czescy deputowani zadecydowali, że stan wyjątkowy w Czechach będzie trwał do końca kwietnia. Opozycyjni deputowani nie poparli rządowej propozycji przedłużenia stanu wyjątkowego o kolejne 30 dni, do 11 maja. – taką informację podał dziś portal Novinky.cz

Pierwotna propozycja rządu przewidywała przedłużenie stanu wyjątkowego właśni o 30 dni. W Izbie Deputowanych propozycji bronili zarówno premier Andrej Babiš, jak i szef Sztabu Centralnego Kryzysu i minister spraw wewnętrznych Jan Hamáček.

Ostatecznie jednak propozycja nie uzyskała poparcia partii opozycyjnych ani komunistów. Opozycja nie chciała przedłużać sytuacji kryzysowej dłużej niż to konieczne.

REKLAMA

– Rząd nie ma jasnego planu i wizji oraz nie powiedział obywatelom ani parlamentarzystom, dlaczego to przedłużenie byłoby konieczne – mówili przeciwnicy przedłużania stanu wyjątkowego.Wydłużanie stanu zagrożenia bez przedstawienia jasnego planu jest niezwykle problematyczne

Członkowie rządu nie kryli oburzenia:

– Jedynym, który ma dziś jakiś plan, jest wirus, więc nie pytajcie nas o konkretny plan na najbliższe dni. Dopiero kiedy krzywa zachorowań się złamie, będziemy mogli powiedzieć, że najgorsze już minęło i że możemy iść dalej – powiedział minister spraw wewnętrznych Czech Jan Hamáček.

Czechy jako pierwszy kraj w Europie podjął decyzję o zakończeniu stanu wyjątkowego związanego ze zwalczaniem epidemii koronawidusa. Póki co nie ustalono czy i jakie ograniczenia będą obowiązywały obywateli po zakończeniu stanu wyjątkowego.

Postaw nam kawę na buycoffee.to

Dodano: 7 kwietnia 2020 17:37
`