Czechy. Budowa autostrady łączącej S3 z Trutnovem jeszcze w tym roku

26 stycznia 2023 11:04.

Tematy: 


Jeszcze w tym roku rozpocząć się ma budowa odcinka autostrady D11, jaki połączy kończącą się po polskiej stronie drogę S3 z Trutnovem, poinformował czeski sewis dennik.cz Inwestycja ma potrwać 4 lata.

O planach rozpoczęcia budowy poinformował w Trutnovie dyrektor ŘSD (czeskiego odpowiednika GDDKiA) Radek Mátl. W tej chwili na trasie przyszłej autostrady trwają prace przygotowawcze, m.in. wycinka drzew. Wiosną rozpoczną się prace archeologiczne. W ciągu tego roku ŘSD chce uzyskać wszystkie pozwolenia na budowę. Pod koniec 2022 roku rozpoczęto postępowanie przetargowe na wykonawcę budowy. Latem poznamy firmę, która wybuduje 21-kilometrową autostradę.

– Budowę zaplanowano na 42 miesiące, do 2027 roku – powiedział dyrektor generalny Mátl. – Odcinek do granicy jest podzielony na dwie części. Pierwsza, która będzie bezpośrednio połączona z polską S3, będzie miała 3 km długości, a jej budowa potrwa 18 miesięcy. Powinien być gotowy w 2025 roku. Drugi, prowadzący do Stříteža koło Trutnova, powinien być gotowy 2 lata później” – wyjaśnił Mátl.

REKLAMA

Budowa autostrady między Trutnovem a Královcem to największa inwestycja czeskich dyrekcji autostrad w ostatnich kilkunastu latach. Warta jest 13 miliardów koron (ok. 2,5 mld złotych). Jednocześnie jest to najbardziej wymagająca budowa autostrady ze względu na tunele i obiekty mostowe, które powstaną na trasie.

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Dodano: 26 stycznia 2023 11:04
`