Dodano: 20 stycznia 2020 12:07

Czarny Bór. Gmina przykryta pyłem. Będzie pozew zbiorowy mieszkańców przeciw miejscowej kopalni? [FOTO]

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Tematy: 


Problem pyłu pojawiającego się w Czarnym Borze trwa od lat, w ostatnim czasie, jak twierdzą mieszkańcy, sytuacja znacznie się pogorszyła. Na spotkaniu dotyczącym tej sprawy pojawił się pomysł pozwu zbiorowego przeciwko miejscowej kopalni, z której, zdaniem mieszkańców pochodzi pył. Sprawa rozstrzygnie się w ciągu najbliższych tygodni. Wszystko wskazuje na to, że inne rozwiązanie patowej sytuacji będzie bardzo trudne.

Mieszkam tu od dziecka. Kiedyś nie było takiego zapylenia. Pełno jest brązowego pyłu, który wdychają nasze dzieci. Samochód umyjemy, rano jest brudny. Na oknach, roślinach, wszędzie jest pył – mówi jedna z mieszkanek Czarnego Boru.

Mieszkańcy twierdzą, że problem pojawił się już wiele lat temu, ale w ostatnim czasie znacznie się nasilił. Ich zdaniem nie chodzi tylko o pył, który brudzi domy i samochody, ale także o szkodliwe substancje, które są w nim zawarte. Wcześniej pojawiały się informacje, że to może być efekt spalania śmieci w przydomowych piecach. Zlecone przez mieszkańców badania potwierdziły jednak, że problematyczny pył zawiera melafir.

REKLAMA

Kopalnia ma działać, kopalnia powinna działać, bo to są spore pieniądze dla budżetu gminy Czarny Bór. To są także miejsca pracy dla osób, które bezpośrednio pracują w kopalni, jak i dla osób zatrudnionych w firmach przewozowych. Nie mniej kopalnia powinna działać na miarę XXI wieku, w sposób cywilizowany – mówi Jarosław Buzarewicz, mieszkaniec Czarnego Boru.

Pozew zbiorowy to jedno z pojawiających się rozwiązań, bo prowadzony od kilku lat dialog z przedstawicielami kopalni zdaniem mieszkańców nie przynosi oczekiwanych efektów.

Uważamy, że sposób wydobycia, składowania, jak i transportu powinien być unormowany. Stąd też pojawiła się propozycja pozwu zbiorowego mieszkańców gminy Czarny Bór. Być może to w jakiś sposób wpłynie na przyszłe decyzje zarządu kopalni Melafir – dodaje Buzarewicz.

W ostatnim spotkaniu mieszkańców wzięli udział także przedstawiciel gminy i kopalni. Ten drugi nie był upoważniony do rozmowy z mediami. Mieszkańców zapewnił jednak, że wszystkie uwagi zostaną przekazane zarządowi. Pytania dotyczące próby rozwiązania problemu przesłaliśmy także do firmy. Wciąż czekamy na odpowiedź.

Pył w Czarnym Borze fot. użyczone

Pył w Czarnym Borze fot. użyczone

Pył w Czarnym Borze fot. użyczone

Pył w Czarnym Borze fot. użyczone

Pył w Czarnym Borze fot. użyczone

Pył w Czarnym Borze fot. użyczone

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Zobacz także