Cyberbezpieczeństwo w Głuszycy

9 stycznia 2024 08:20. Nowy Urząd Miasta w Głuszycy Fot. Jacek Zych / Dziennik Wałbrzych

Tematy: 


Gmina Głuszyca planuje przeznaczyć 600 tysięcy złotych na wdrożenie w Urzędzie Miasta certyfikatu cyberbezpieczeństwa ISO 27001. Na ten cel pozyskano środki finansowe, a przetargi zostaną ogłoszone wiosną.

Kilka miesięcy temu w Głuszycy przeprowadzono audyt, który wykazał konieczność poprawy bezpieczeństwa danych przetwarzanych w urzędzie. Na jego podstawie opracowano plan działania, który podzielono na dwa etapy: szkolenia pracowników i zakup odpowiedniego sprzętu.

– Dwa serwery z dwoma macierzami. Dodatkowo, osobny serwer zostanie umieszczony w miejscu oddalonym od urzędu, aby przechowywać kopie zapasowe danych, co pozwoli odseparować serwery wewnętrzne od zewnętrznego. Operacje zdalne, monitoring sieci przez 24 godziny na dobę, a także odpowiednio zarządzane rutery, aby móc monitorować sieć – wyjaśnia Roman Głód, burmistrz Głuszycy.

REKLAMA

Głównym celem projektu jest zapewnienie bezpieczeństwa danych mieszkańców. Burmistrz podkreśla, że w tle działań pozostaje konflikt na Ukrainie oraz ryzyko działań hybrydowych, które mogą zagrozić nie tylko bezpieczeństwu mieszkańców, ale i stabilności działania urzędu.

Regularnie otrzymujemy informacje o problemach z serwerami różnych instytucji i nikt nie jest w stanie przewidzieć, czy kolejnym celem ataku nie będą gminy – dodaje burmistrz.

Projekt przyniesie także dodatkową wartość – jak twierdzi burmistrz Głód, zostanie wprowadzony szereg usług elektronicznych, które uwolnią mieszkańców od konieczności osobistych wizyt w urzędzie.”

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Dodano: 9 stycznia 2024 08:20
`