Dodano: 19 października 2023 11:12

Co z banerami wyborczymi? Nie nadają się do recyklingu, trudno je zutylizować

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Tematy: 


30 dni mają komitety wyborcze na uprzątnięcie rozwieszanych w czasie kampanii banerów, ulotek i plakatów. Jeśli nie – grozi im kara.

tylko według wstępnych szacunków w czasie kampanii wyborczej  powieszono w Wałbrzychu niemal tysiąc przeróżnych banerów – i tu mowa wyłącznie tych na terenie miasta. Jak poinformował mnie Edward Szewczak, rzecznik wałbrzyskiego ratusza, ich nieuprzątnięcie grozi odpowiedzialnością finansową.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

– Jeżeli komitety nie usuną w ciągu 30 dni miasto ściąga te reklamy w ich imieniu i wystawia fakturę za koszty usunięcia i utylizacji takich banerów, z tym że dotyczy to wyłącznie terenów i infrastruktury będącej własnością miasta  – wyjaśnia Edward Szewczak.

REKLAMA

Kłopot polega na tym, że wykonanych z PCV banerów nie można w prosty sposób zutylizować. Wałbrzyski RIPOK nie jest w stanie przetworzyć takiego odpadu, nie przyjmują ich PSZOK-ki, nie nadaje się też do przemielenia jako paliwo alternatywne.

– Banery nie są chcianym materiałem jako paliwo alternatywne, przede wszystkim ze względu na ich skład. Mają w sobie dużą zawartość chloru, który zakłóca proces termicznego przekształcania odpadu – powiedział naszemu reporterowi Bartosz Pantol, kierownik Zakładu Segregacji i Usuwania Odpadów w Wałbrzychu

Zgodnie z prawem, każdy z komitetów wyborczych powinien oddać wszystkie wyprodukowane banery do jednego, z zaledwie kilku w Polsce miejsc, gdzie tego typu plastik się utylizuje i wykazać to kartą przekazania odpadu. W skali kraju mowa tu o nawet kilkuset tonach takiego plastiku. Pytania dotyczące legalnej utylizacji plastikowych banerów wysłaliśmy do czterech największych komitetów wyborczych w regionie wałbrzyskim oraz do Urzędu Miasta, który kampanie informacyjne realizuje również na tego typu materiałach. Czekamy na odpowiedź.

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Zobacz także