Dodano: 10 kwietnia 2024 13:55

Co w tym roku zostanie Muzealnym Wydarzeniem Roku? Jacek Drejer z Muzeum Porcelany o drugiej edycji tego konkursu

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Tematy: 


Jeszcze tylko do końca kwietnia muzea z Dolnego Śląska mogą zgłaszać się do konkursu Muzealne Wydarzenie Roku. To druga edycja tego konkursu.  nasz reporter rozmawiał z prezesem dolnośląskiego oddziału Polskiego Stowarzyszenia Muzealników – Jackiem Derjerem

To druga edycja tego konkursu, mającego na celu promocję wydarzeń odbywających się nie tylko w tych największych i najbardziej znanych muzeach regionu. Tegoroczny konkurs zorganizowano na fali popularności ubiegłorocznej, pilotażowej edycji, do której zgłosiło się aż 20 z 70 znajdujących się na Dolnym Śląsku muzeów.

– Zgłosiło się około dwudziestu muzeów i odzew był rzeczywiście bardzo pozytywny. Więc uznając, że te cele, które sobie założyliśmy, udało się w tej pierwszej edycji osiągnąć, ogłosiliśmy drugą edycję. Muszę powiedzieć, że organizujemy to oczywiście ale we współpracy z Urzędem Marszałkowskim Województwa Dolnośląskiego – to właśnie prezes Jacek Drejer, który na co dzień jest dyrektorem wałbrzyskiego Muzeum Porcelany.

REKLAMA

W tym roku muzea mogą zgłaszać swoje wydarzenia w aż 5 kategoriach. Co ważne, konkurs dotyczy wszystkich muzeów – nie tylko publicznych. Mogą w nim brać udział placówki  prywatne, warunkiem jest jednak posiadanie statusu muzeum prowadzonego przez ministerstwo kultury.

– Można zgłaszać wystawy regionalne, wystawy historyczne, wystawy sztuki, przedsięwzięcia edukacyjne oraz projekty naukowo-badawcze. Więc takie dość szerokie spektrum tego, co w muzeach dolnośląskich się dzieje. 

Muzea mogą zgłaszać się do konkursu do 30 kwietnia.  Rozstrzygnięcie w połowie nastąpi już po zakończeniu sezonu turystycznego w połowie października.

Noc Muzeów 2023 rok. Muzeum Porcelany o północy fot. A. Pisarska/ Dziennik Wałbrzych

Noc Muzeów 2023 rok. Muzeum Porcelany o północy fot. A. Pisarska/ Dziennik Wałbrzych

Noc Muzeów 2023 rok. Muzeum Porcelany o północy fot. A. Pisarska/ Dziennik Wałbrzych

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Zobacz także