Co rok lata 7 tysięcy kilometrów na grób stryja. Rabin Weisser po raz kolejny w Głuszycy

17 grudnia 2018 14:09. Rabin David Weisser na cmentarzu w Kolcach. fot. użyczona / UG Głuszyca / Chidusz

Tematy: 


Rabin Kongregacji Żydowskiej z Brooklyn’u (NY) David Weisser po raz kolejny odwiedził leżący w Kolcach, nieopodal Głuszycy, cmentarz ofiar pomordowanych lub zmarłych w filii obozu koncentracyjnego Gross Rosen – Dörnhau. To już piąta wizyta rabina w Głuszycy.

Mieszkający w Nowym Jorku rabin już po raz piąty odwiedza Głuszycę. Zgodnie z żydowską tradycją, nakazującą czczenie miejsc pochówku przodków odwiedza grób zamordowanego w Gross Rosen stryja. Od lat, we współpracy z burmistrzem Romanem Głodem stara się o uszanowanie miejsca pochówku zmarłych oraz ustalenie tożsamości pochowanych tam osób.

Bardzo wymiernym efektem odwiedzin rabina w Głuszycy jest wybudowanie z pieniędzy Kongregacji Nowojorskiej kutego ogrodzenia cmentarza. W 2015 roku stanęły tam dwie kamienne płyty nagrobne. Według tegorocznych zapowiedzi pojawić się mają kolejne, ufundowane przez Bernarda Kohna z Kanady – wnuka zamordowanego w Kolcach Żyda.

REKLAMA

Rabin David Weisser na cmentarzu w Kolcach. fot. użyczona / UG Głuszyca / Chidusz

W czasie II wojny światowej w Kolcach istniał jeden z trzynastu podobozów pracy hitlerowskiego obozu Gross Rosen – Dörnhau. Więźniowie tego podobozu to głównie pochodzący z Węgier, Polski, Włoch. Zatrudnieni byli przy najcięższych pracach podczas budowy kompleksu Riese: drążeniu tuneli i sztolni, kładzeniu torów kolejowych, budowy kanalizacji. Żyli i pracowali w skrajnie trudnych warunkach. Szacuje się, że na cmentarzu w Kolcach i jego bezpośrednich okolicach pochowanych jest około 2 tysięcy osób.

Cmentarz wchodzi w skład czarnego szlaku martyrologii.

 

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Dodano: 17 grudnia 2018 14:09
`