Dodano: 10 kwietnia 2022 11:00

Co kryją podziemia w Kłodzku. Specjaliści z Warszawy weszli do XVIII-wiecznych tuneli kontrminerskich

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Tematy: 


Czy ciągnące się pod dużą częścią śródmieścia Kłodzka XVIII-wieczne tunele mogą być nową atrakcją turystyczną miasta? Na to pytanie starali się odpowiedzieć specjaliści z Warszawskiego Klubu Speleologicznego, którzy w sobotę podjęli próbę eksploracji tuneli.

Przez niemal 5  godzin grotołazi sprawdzali wydrążone 8 metrów pod poziomem ziemi chodniki kontrminerskie. To sieć podziemnych korytarzy,  odchodzących promieniście od kłodzkiej twierdzy, mających na celu wczesne wykrycie prób wysadzenia warowni. Szacuje się, że pod całym śródmieściem Kłodzka może być ich nawet kilka kilometrów. Wczoraj zbadano niecałe 450 metrów.

Okazało się, że część chodników zachowana jest w zadziwiająco dobrym stanie

REKLAMA

Efekty są bardzo zadowalające, bo okazało się, że z galerii nr 3, do której weszliśmy – o długości około 100 m, znajduje się wejście do kolejnej galerii stokowej, korytarza, który biegnie pod całym parkiem. W tym korytarzu znaleźliśmy kolejne ślepe odnogi, a oprócz tego wejścia do dwóch kolejnych galerii. Co ważne, udało się nam znaleźć dwadzieścia kilka obiektów, które też sporo wnoszą, jeśli chodzi o wiedzę na temat tych konstrukcji. Wszystkie korytarze są uwzględnione na berlińskich planach, ale istniało zagrożenie, że nie zachowały się do dnia dzisiejszego. Na szczęście okazało się, że są drożne, w miarę dobrym stanie i że można było je wszystkie sprawdzić. To co zachowało się w tej strefie, zachowało się w 100%, jeśli chodzi o ten fragment systemu. – powiedział reporterce portalu 24klodzko.pl Kornel Drążkiewicz z kłodzkiej twierdzy.

Nie wszystko wygląda jednak tak optymistycznie. Wejścia do niektórych korytarzy zostały zasypane, część została zniszczona podczas kolejnych remontów i przebudów śródmieścia Kłodzka. W wielu miejscach poziom tlenu był bardzo niebezpiecznie niski. Po przygotowaniu ostatecznego raportu zostanie od opublikowany na stronach Twierdzo Kłodzko i Warszawskiego Klubu Speleologicznego.

Źródło: Twierdza Kłodzko

Źródło: Twierdza Kłodzko

Źródło: Twierdza Kłodzko

Źródło: Twierdza Kłodzko

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Zobacz także