Co dalej z ZPiT Wałbrzych? Świątek-Czwojdzińska odchodzi, Jan Jędrasik nowym dyrektorem

26 sierpnia 2015 19:36. Koncert Jubileuszowy 60-lecia Zespołu Pieśni i Tańca "Wałbryzch"

Tematy: 


Jak nieoficjalnie dowiadujemy się, od 1 września 2015 roku Jan Jędrasik zostanie nowym dyrektorem Zespołu Pieśni i Tańca "Wałbrzych". Dotychczasowa dyrektor, Joanna Świątek-Czwojdzińska kończy pracę w Zespole 31 sierpnia.

Joanna Świątek-Czwojdzińska prowadziła Zespół Pieśni i Tańca od maja 2013 roku. Przejmując instytucję po ustępującej ze stanowiska Małgorzacie Wiłkomirskiej, nie ukrywała obaw związanych z tym stanowiskiem. Przez dwa lata udało się jej odbudować podzielony wewnętrznymi waśniami i kłótniami skład zespołu i kapeli, pozyskać środki na wyposażenie garderób tancerzy, nową scenę oraz jeden z najnowszych i najlepszych systemów nagłośnieniowych, jaki jest obecnie produkowany. W 2014 roku przeprowadziła Zespół przez proces certyfikacyjny Cioff, otwierając tym samym furtkę do występów na wszelkich festiwalach folklorystycznych na następnych 5 lat. W połowie 2015 roku doprowadziła do obchodów 60-lecia Zespołu, okupując to ogromnym wysiłkiem i nakładem pracy. Impreza, zorganizowana w hali Aqua Zdroju, zgromadziła na scenie ponad stu absolwentów i obecnych członków Zespołu oraz tysiące widzów na widowni.

Od samego początku obowiązki dyrektorskie sprawowała na pół etatu, poświęcając prywatny czas dla pracy w Zespole. W Starej Kopalni, do której w październiku 2014 roku przeniósł się Zespół,  można było spotkać ją nawet w późnych godzinach wieczornych. 31 sierpnia wygasa jej umowa o pracę. Prezydent Roman Szełemej nie zgodził się na przejście dyrektor Świątek–Czwojdzińskiej na pełen etat. Dlatego ta najmniejsza z wałbrzyskich jednostek kultury zyska nowego managera.

Jan Jędrasik oficjalnie obowiązki przejmie na 3 lata. Nieoficjalnie jednak dowiadujemy się, że jego zadaniem jest przygotowanie Zespołu Pieśni i Tańca „Wałbrzych” do przejęcia przez Wałbrzyski Ośrodek Kultury. Dyrektor WOK, Jarosław Buzarewicz, w rozmowie z nami nie potwierdził tej informacji, jednocześnie jednak dodał, że ZPiT Wałbrzych już kiedyś był częścią WOK i nie było tak źle.  Przejęcie Zespołu przez WOK miałoby nastąpić na początku 2016 roku.

REKLAMA

Wszystkie te działania wydają się prowadzić do stworzenia jednej, zrzeszającej mniejsze, aktualnie odrębne administracyjne jednostki kultury pod wspólnym szyldem Centrum Kultury i Sztuki „Stara Kopalnia”. Czy następnym ruchem prezydenta Szełemeja będzie likwidacja WOK jako takiego i oddanie całej obecnej struktury pod jurysdykcję dyrektor Anny Żabskiej? Czas pokaże.

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Dodano: 26 sierpnia 2015 19:36
`