Co dalej z dworcem w Wałbrzychu? Interwencja poselska

14 sierpnia 2022 12:46. Co dalej z dworcem w Wałbrzychu. fot. użyczona

Nie tak dawno wałbrzyskie struktury partii Razem sygnalizowały pilną potrzebę budowy nowego dworca autobusowego i piętnowały opieszałość władz miasta. W tej sprawie do prezydenta trafiło oficjalne pismo, które podpisała posłanka Razem Paulina Matysiak, przewodnicząca Parlamentarnego Zespołu ds. Walki z Wykluczeniem Transportowym, oraz Marek Dyduch, lokalny poseł Nowej Lewicy.

Spektakl niespełnionych obietnic

Od niemal 10 lat mieszkańcy Wałbrzycha nie mogą doczekać się nowego dworca z węzłem przesiadkowym. Parlamentarzyści Lewicy w swoim piśmie apelują do władz miasta o podjęcie stosownych decyzji, tak aby inwestycja stała się faktem, a nie – jak piszą – „ciągnącym się od dekady spektaklem niespełnionych obietnic”.

Wspólnie z lokalnymi działaczami podkreślają, że dworzec autobusowy powinien zapewnić pasażerom kasy biletowe, punkty informacji, czytelne rozkłady jazdy, wygodne perony, toalety i małe sklepy. Tego w tej chwili brakuje, a ruch autobusowy odbywa się przy krawężniku ulicy Sikorskiego.

Przerzucanie odpowiedzialności

W interwencji poselskiej możemy przeczytać, że odpowiedzialność za budowę dworca przerzuca się na prywatnych inwestorów, którzy wcale nie są skorzy do rozpoczęcia takiej inwestycji. Dlatego posłanka Matysiak i poseł Dyduch pytają, kiedy w końcu powstanie dworzec, czy miasto ma podpisane jakiekolwiek umowy lub ustalony plan działań, aby budowa doszła do skutku.

Stutysięczne miasto zasługuje na porządny dworzec

„Mniejsze miasta jak Dzierżoniów czy Świdnica mają porządne centra przesiadkowe, a największy ośrodek regionu, jakim jest Wałbrzych, od lat jest obsługiwany na zasadach prowizorki. Wielu ludzi nawet nie wie, skąd odjeżdżają busy i autobusy komunikacji międzymiastowej. Wałbrzych zasługuje na porządne centrum obsługi podróżnych. To nieprawda co mówi prezydent, że w Wałbrzychu nikt się nie przesiada. Owszem, zapotrzebowanie na taki dworzec jest. I to wstyd, że go nie ma” – stwierdza Maciej Zaboronek z wałbrzyskiego okręgu partii Razem.

Wtóruje mu członkini Razem Anna Stabrowska: „Spędzam zazwyczaj urlop na Pomorzu, gdzie świetnie funkcjonujący PKS Słupsk przewiózł tylko w lipcu tego roku dwa razy więcej pasażerów niż przez całe zeszłoroczne wakacje. Okazuje się, że mieszkańcy i turyści coraz częściej zamiast samochodu wybierają autobus, co przy obecnych cenach paliw ma, poza ekologicznym, także ekonomiczny sens. Jak to osiągnięto? Przejrzystą, gęstą i regularną siatką połączeń, obsługiwanych czystym i nowoczesnym taborem, z wygodnymi węzłami przesiadkowymi w większych miejscowościach. Władze samorządowe się cieszą, spółka prosperuje, a mieszkańcy zachęcani są do wnoszenia uwag do rozkładu jazdy, tak aby był on jeszcze lepiej dostosowany do ich potrzeb. Kilka prostych rozwiązań i okazuje się, że dobry transport zbiorowy jest w naszym kraju nie tylko potrzebny, ale w dodatku się opłaca”. Dodaje, że Wałbrzych chce być miastem ekologicznym i zorientowanym na turystykę, a żadnego z tych celów nie da się osiągnąć bez rozwiniętego transportu publicznego. „Pierwszym i najważniejszym krokiem w tym kierunku byłaby obiecywana od lat budowa dworca autobusowego i centrum przesiadkowego z prawdziwego zdarzenia, którego brak w stutysięcznym mieście to po prostu wstyd i hańba dla władz. Zasłanianie się problemami z prywatnym inwestorem nie może być w tym kontekście traktowane poważnie, dlatego apelujemy do pana prezydenta o podjęcie pilnych działań w kierunku zapewnienia mieszkańcom naszego miasta oraz licznie odwiedzającym nasz region turystom przyzwoitych warunków korzystania z komunikacji publicznej”.

Dodano: 14 sierpnia 2022 12:46
 • Wałbrzyszanin pisze:

  Czekamy na dworzec PKS

 • czekamy pisze:

  czekamy na dworzec autobusowy, na siedzibę WOT, na urzędników-fachowców ds. dróg i ruchu drogowego, na klimatyzowane autobusy komunikacji miejskiej, na publikację danych „open data”

 • Wałbrzyszanin pisze:

  Ale za to mamy piękną fontannę na Podzamczu nic więcej nie potrzeba nam.

 • Wałbrzyszanin pisze:

  Ale za to mamy fontannę na Podzamczu nic więcej nie potrzeba nam.

 • Wałbrzyszanin pisze:

  Wciąż niezadowolenie mamy fontannę na Podzamczu nic więcej nie potrzeba nam.

 • Wałbrzych pisze:

  PKS jest potrzebny a nie wyrzucenie pieniędzy na fontannę na Podzamczu która nic nie daje tyle pieniędzy poszło w pi….u wstyd panie Prezydencie

 • Anonim pisze:

  Ale fontanna jest !Potrzebna jak świni siodło!

 • Autochtonka pisze:

  W Sokołowsku w weekend trudno przejść pomiędzy parkującymi autami, pomimo oddania do użytku nowych parkingów.Wkrodce w miejscowości będzie więcej parkujących aut niż mieszkańców. Wolne dni to męczarnia dla mieszkańców. Widać, jak bardzo potrzebna jest dobra komunikacja zbiorowa i dworzec autobusowy. Rozmawiam z przyjezdnymi, czasem przyjeżdżają z daleka.

 • Maniek pisze:

  Jak siē siedzi tyłkiem na dwöch stołkach, to któraś praca jest zaniedbywana.

 • Agata Bosacka pisze:

  Bardzo potrzebny dworzecPKS. Jeżdżę codziennie do Swiebodzic i codziennie pasażerowie pytają kierowców jak dostać się np.do Dzierzoniowa. Kierowca odpowiada proszę przejść na drugą stronę, moze ktoś wie. To jest niedopuszczalne.

 • Tomek pisze:

  A czyżby nie zbliżały się wybory ? Ach tak już za rok kolejni muszą się nakraść ale najpierw na czymś należy zbić kapitał polityczny . Taka ocena mgr. socjologii. Brawo potrzeba Man kolejnych populistów

 • Bielawianin pisze:

  Czysta propaganda wyborcza… Walbrzych mial PKS i co, z nim zrobil..? Wstyd! Raczej dworca, szybko nie bedzie… Ludzie nadal, beda szukac i biegac, miedzy przystankami na autobus, szczegolnie przyjezdni Ale walbrzyszanie, zadowoleni sa, z takiego stanu rzeczy i wladzy…? No to nie plakac, tylko biegac… Bo bieg to zdrowie, wedlug Ratusza

 • Dodaj komentarz

  Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

  `